Peptydy i ceramidy w kosmetyce - zregeneruj swoją skórę [propozycje kosmetyków]

20:48

Cześć kochani,
peptydy i ceramidy stanowią skuteczną broń w walce ze starzeniem się skóry. Peptydy to organiczne związki chemiczne, które z łatwością przenikają przez skórę. Dzielą się na peptydy sygnałowe, przenośnikowe i neuropeptydy. Te pierwsze stymulują wytwarzanie białek macierzy (m.in. kolagen), dzięki czemu nasza skóra odzyskuje jędrność. Przenośnikowe jak sama nazwa wskazuje odpowiadają za transport składników aktywnych. Neuropeptydy mają wpływ na rozluźnianie mięśni, zmniejszają zmarszczki mimiczne. Ceramidy to grupa lipidów nazywana również cementem międzykomórkowym, które tworzą barierę wodno-lipidową naskórka.
Ceramidy w pielęgnacji skóry

Ceramidy w kosmetyce

Aktualnie zidentyfikowanych jest 14 ceramidów, które różnią się między sobą strukturą. Znajdują się w warstwie rogowej naskórka ludzkiego do ich głównych zadań należy utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i utrzymanie jej elastyczności. Ich liczba wraz z wiekiem maleje, a po 40 roku życia nie są już one w ogóle produkowane. Kosmetyki z ceramidami działają powierzchownie, zapewniając skórze nawilżenie i chroniąc ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Brak ceramidów w skórze powoduje jej szybsze starzenie. Najczęściej przy produkcji kosmetyków wykorzystuje się ceramidy roślinne (np. pozyskiwane z lecytyny sojowej), zwierzęce (np. z rdzenia kręgowego) bądź wytwarzane syntetycznie.

Peptydy w kosmetyce

Te krótkołańcuchowe białka mają zdolność do przenikania w głębsze warstwy skóry. Peptydy biomimetyczne, to związki, które możemy otrzymać w drodze syntezy chemicznej. Naśladują one naturalnie występujące w organizmie peptydy, co pozwala na zachowanie ich właściwości rozluźniających mięśnie mimiczne. W latach 90 powstał pierwszy sztuczny peptyd zwany Matrixyl, należy on do peptydów sygnałowych, który stymuluje produkcje kolagenu w skórze. Następcom tego peptydu został Matrixyl 3000. Różnica między nimi jest taka, że ten drugi został połączony z dwóch peptydów palmitoilo oligopeptydu i palmitoilo tetrapeptydu -7. Znanym neuropeptydem występującym w kosmetykach jest również Argirelina. Jej działanie jest porównywalne do toksyny botulinowej (bez wykazywania toksyczności). Oddziałuje na mięśnie mimiczne powodując ich rozkurcz co powoduje wygładzenie zmarszczek. Często używane w kosmetykach są także peptydy miedziowe np. Copper Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinate je w przeciwieństwie do pozostałych można łączyć z witaminą C.
Peptydy i ceramidy

  1. The Ordinary - Serum z 10% Kompleksem Argireline Peptide
  2. APIS Kwas Hialuronowy 4D z Argireline TM Peptide
  3. Miya - Serum wygładzające z kompleksem anti-aging 5%
NEURONICA Matrixyl Line - serum odmładzające do twarzy, szyi i dekoltu

  1. Timeless - Matrixyl 3000® Serum - Serum Peptydowe
  2. The Ordinary - Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy Matrixyl 10% z kwasem hialuronowym
  3. NEURONICA Matrixyl Line - serum odmładzające do twarzy, szyi i dekoltu
ceramidy

  1. CeraVe - nawilżający krem z ceramidami do twarzy
  2. A. Florence - Nawilżający Tonik z Ceramidami i Kwasem Hialuronowym
  3. Dr.Jart+ - Bogaty Krem Nawilżający
Używacie kosmetyków z peptydami i ceramidami?

Buziaki <3

Zobacz również

23 komentarze

  1. uzywalam akurat kwasu hialuronowego z apisu i polecam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Jezu, po 3 miesiącach studiowania medycyny, czuję się jakbym czytała tekst z chemii medycznej xD Ale fajnie, cieszę się, że ogarniam o co chodzi. A co do samych kosmetyków to niestety nie używam chyba żadnych takich :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny post :) Pewnie, że używam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy post. Tak stosuję takie kosmetyki.

    OdpowiedzUsuń
  5. Używam, ale wybieram je raczej spontaniczne i dopiero później zauważam, że mają takie substancje. Nie kupuję kosmetyków stricte pod nie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie używam, ale bardzo przydatny dla mnie post :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie używam takich kosmetyków, ale chyba się nimi zainteresuję :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak z ciekawości... W jakim programie graficznym tworzyłaś te grafikę? Czy to jest Canva?

    OdpowiedzUsuń
  9. Dużo wartościowych informacji i ciekawe produkty przedstawiłaś. Post dla mnie bardzo przydatny. ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie używałam, ale z chęcią bym spróbowała

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie wiem, czy mam jakikolwiek kosmetyk z tymi skłądnikami :) może krem Cetaphil ma...

    OdpowiedzUsuń
  12. Taaak mam pod oczy z ich zawartością :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Zdarzyło mi się używać, ale raczej sporadycznie niż intencjonalnie :D Dzieki za wyjaśnienia!

    OdpowiedzUsuń
  14. Ooo Miya! Znam, lubię, używam. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Tak. Używam teraz peptydów The Ordinary. :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Niezwykle ciekawy post. Nigdy nie zagłębiałam się tak w tą tematykę.

    OdpowiedzUsuń
  17. Thanks for sharing this information. i actually like your blog post considerably . you've got really shared a informative and interesting blog post with people..

    OdpowiedzUsuń
  18. A ja używam kosmetyków z Japonii i w składzie widzę human peptide. Co to jest??? Azjatyckie kosmetyki mają inne normy niż te z UE ale human peptide?

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo interesujący post! Ostatnio zastanawiałam się nad rozpoczęciem stosowania nowych produktów w mojej pielęgnacji peptydy gdzie kupić

    OdpowiedzUsuń
  20. Keep sharing such an informative and valuable post with us! Epic Trips offers Honeymoon Packages for Maldives from Delhi at low cost.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1