Oleje roślinne z filtrami nie chronią przed promieniowaniem!

10:19

Cześć kochani,

ostatnio dużo sprzecznych informacji na temat naturalnych ochronnych olejów roślinnych. Oczywiście według badań posiadają one filtry, ale nie są one stabilne. Oleje ochronne z filtrami nie zastępują klasycznych produktów do ochrony przed słońcem, takich jak kremy z filtrem. Mimo że oleje te mogą być stosowne jako wzmacniacze/wspomagacze w ochronie skóry, to nie zapewniają one takiej ochrony jak specjalistyczne kosmetyki do opalania.

Oleje roślinne i ich ochrona

Moda na naturę 

Oczywiście tak często jak tylko mogę sięgam po naturalne kosmetyki. Stosuje je według zaleceń producenta, nie przypisuje sobie sama ich właściwości. Coraz częściej słyszę (o zgrozo!), że zastępujemy profesjonalne produkty z filtrem naturalnymi olejami np. olejem z pestek malin. Co gorsza stosujemy je również w przypadku małych dzieci. 

Filtry SPF w olejach naturalnych

Jednym z najbardziej znanych olejów naturalnych posiadających wysoki filtr SPF jest olej z marchwi. Jest on bogaty w beta-karoten, który działa jak naturalny filtr chroniący skórę przed promieniowaniem UVB. Dodatkowo, olej z marchwi jest również bogaty w witaminy A i E, które pomagają w regeneracji skóry oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się.

Kolejnym olejem o działaniu SPF jest olej z malin. Zawiera on naturalny filtr ochronny SPF około 28-50, co czyni go jednym z najskuteczniejszych filtrów UV pochodzenia naturalnego. Olej z malin zawiera witaminy A i E, które działają przeciwzapalnie i przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek.

Olej jojoba to kolejny olej, który posiada naturalne właściwości ochronne SPF. Jest on bogaty w witaminę E, która wspomaga ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV i działanie wolnych rodników. Dodatkowo, olej jojoba doskonale nawilża skórę, zapobiegając jej wysuszeniu i łuszczeniu się.

Nie można zapomnieć również o oleju kokosowym, który również posiada naturalne właściwości ochronne. Ten wszechstronny olej zawiera kwasy tłuszczowe, które zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo, olej kokosowy ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają w leczeniu podrażnień i oparzeń słonecznych.

Warto zauważyć, że oleje naturalne przede wszystkim działają pielęgnująco i regenerująco. 

naturalne oleje nie chronią przed słońcem

Oleje roślinne jako dodatek - nie alternatywa dla produktów przeciwsłonecznych

W literaturze medycznej opisano wiele przypadków osób, które stosowały oleje roślinne jako jedyny środek ochrony przeciwsłonecznej i doznawały poparzeń skóry spowodowanych nadmiernym nasłonecznieniem. 

W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym zaleca się stosowanie specjalistycznych filtrów przeciwsłonecznych, które będą skutecznie chronić skórę przed uszkodzeniami i poparzeniami. Oleje roślinne mogą być natomiast używane jako dodatkowy środek nawilżający i odżywczy dla skóry, ale nie powinny zastępować tradycyjnych filtrów przeciwsłonecznych.

Dlaczego oleje roślinne nie zastąpią filtra? 

  • nie można jednoznacznie określić ich wartości SPF 
  • zabezpieczają głównie przed promieniami UVB (nie UVA)
  • nie zostały zakwalifikowane jako preparaty chroniące przed promieniowaniem słonecznym i nie powinno się ich w tym celu stosować
  • oleje częściowo się wchłaniają, nie zapewniają skórze skutecznej warstwy ochronnej
  • nie została przebadana ich zdolność fotostabilności 
Mam nadzieje, że większość z Was używa olejów tylko jako dodatek pielęgnacyjny w celu dodatkowego zabezpieczenia np. końcówek włosów. 

Czym grozi używanie olejów zamiast kremu z filtrem SPF? Oparzeniami, przesuszeniem, przebarwieniami a nawet nowotworami skóry.

Pamiętacie o filtrach? :)

Buziaki <3

Zobacz również

5 komentarze

  1. Świetnie, że uświadamiasz w tej kwestii, ponieważ mam wrażenie, że wiele osób nie ma o tym pojęcia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Staram się pamiętać o filtrach. Ciekawy artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie stosuję. Mama mi reklamowała malinowy na włosy... Jakoś cięzko mi wyobrazić że olej chroni o.o mam odczucia, że tworzy soczewkę i wręcz przyśpiesza opalanie np.
    Ale dobrze, że właśnie wyjaśniłaś ich właściwości. Przydało mi się.
    Miłego dnia! :)
    Angelika

    OdpowiedzUsuń
  4. Powiem ci że ja praktycznie wcale nie używam olei.
    Ale SPF latem to obowiązek :)
    Dobrze że o tym piszesz- mam nadzieję że wiele osób weźmie sobie to do serca, chociaż mi by w życiu nie przyszło do głowy by zastąpić olej filtrami.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1