Niebezpieczny związek ze słońcem - fotoprotekcja, czego unikać przed opalaniem

22:18

Cześć kochani,

lato, lato wszędzie..., a wraz z nim szkodliwe promieniowanie UV, które przyczynia się do oparzeń słonecznych i szybszego starzenia się skóry. Mogą także prowadzić do zmian w komórkach, doprowadzając do zaburzeń pigmentacji, a nawet do rozwoju nowotworów. Fotoprotekcja, czyli ochrona przed słońcem, to skuteczna broń, która pozwoli nam cieszyć się dłużej młodszą i zdrowszą skórą.  
ochrona przed promieniowaniem

Fotoprotekcja

Ochrona przeciwsłoneczna ważna jest w każdym wieku, produkty fotoprotekcyjne pozwalają na bezpieczną ekspozycje podczas letnich upałów. Wyróżnia się dwa rodzaje fotoprotekcji naturalną oraz sztuczną. Naturalna, czyli zwiększenie syntezy melaniny  w skórze oraz sztuczna czyli zewnętrzne stosowanie mechanizmów ochronnych.

Filtry

Filtry, czyli blokery słoneczne są najbardziej popularną metodą ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Dzielą się na filtry chemiczne, fizyczne i mieszane. Filtry chemiczne pochłaniają promienie słoneczne i wydalają w postaci ciepła, filtry fizyczne inaczej mineralne tworzą warstwę ochronną i odbijają promienie słoneczne, najbardziej lubiane przeze mnie są filtry mieszane z przewagą filtrów mineralnych. 

Charakterystyka filtrów chemicznych

Mają przeważnie lekką, nietłustą konsystencje, łatwo się rozprowadzają. Nie bielą, mają wysoką skuteczność działają wewnątrz naszej skóry. Nie ścierają się pod wpływem wody. Do ich wad należy większe ryzyko alergii i uczuleń, są mniej fotostabilne niż filtry fizyczne. Ich głównymi przedstawicielami jest  kwas PABA, pochodne kwasu cynamonowego, benzofenony oraz pochodne benzoilometanu. Filtry chemiczne dzielą się również na bezpieczne i te przenikające. Do bezpiecznych możemy zaliczyć m.in. Ethylhexyl Salicylate, Octocrylene, Diethylhexyl Butamido Triazone, Drometrizole Trisiloxane. Unikać głównie należy: Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, 4-Methylbenzylidene Camphor oraz Homosalate. 

Charakterystyka filtrów fizycznych

Mineralne filtry są dużo lepiej tolerowane przez naszą skórę, polecane są szczególnie do wrażliwej i alergicznej skóry. Produkowane są w postaci mikropigmentów, często bielą skórę. Są fotostabilne, chronią natychmiast po ich nałożeniu. Szybko się wypłukują i ścierają dlatego wymagają częstej aplikacji. Samodzielnie nie stanowią mocnej ochrony słonecznej. Należą do nich dwa zasadnicze związki tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu.
ochrona przed promieniowaniem
Należy pamiętać, że żaden nawet najwyższy filtr nie zapewnia nam 100% ochrony przeciwsłonecznej. Aby preparat działał zgodnie z jego przeznaczeniem, musimy nałożyć jego odpowiednią ilość, zgodnie z zaleceniami dermatologów 2 mg na każdy centymetr kwadratowy skóry. 

Czego unikać przed opalaniem?

Przed bezpośrednią ekspozycją na słońce zdecydowanie odradza się zażywanie dziurawca i arcydzięgla - powodują uczulenia. Należy unikać także produktów zawierających furokumaryny, które również powodują silną reakcje alergiczną np. pietruszka, cytryna, seler. Zrezygnuj z retinoidów i kwasów hydroksylowych, mogą spowodować pojawienie się przebarwień. 

ochrona przed promieniowaniem
Niektóre leki również nie lubią słońca, szczególnie antybiotyki, leki uspokajające, psychotropowe, moczopędne oraz terapie hormonalne. 

Gotowi na bezpieczne opalanie?

Buziaki <3

Zobacz również

35 komentarze

  1. Ja się w ogóle nie opalam, więc czym większe filtry tym lepiej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słońca trochę jednak potrzebujemy... z uwagi na Wit. D.😀

      Usuń
    2. Słońca trochę jednak potrzebujemy... z uwagi na Wit. D.😀

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    4. "Aby zapewnić odpowiedni poziom syntezy skórnej witaminy D, należy wystawiać na działanie promieni słonecznych 18% powierzchni ciała w godzinach 10–15 przez co najmniej 15 minut w okresie wiosenno-letnim. 18% powierzchni to mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia ramion i nóg. " Najważniejszy zdrowy rozsądek :)

      Usuń
  2. Ja już dorobiłam się przebarwień więc muszę podwójnie uważać na słońce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny i bardzo przydatny artykuł! Warto też uważać na perfumy z bergamotką w składzie. Biorę leki nasercowe, dlatego unikam jak mogę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z powodu problemów dermatologicznych, nie wolno mi się opalać.

    OdpowiedzUsuń
  5. ja mam tak jasną i wrażliwą skórę że potrafię mieć poparzenie po kosmetyku z filtrem 50 SPF, dlatego słońca unikam jak ognia, poza tym mam nadciśnienie więc nie mogę przebywać na słońcu :P

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja zawsze 50tki i nie opalam się :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja też stawiam na kremy z wysoką ochroną, nie lubię się za bardzo ze słońcem, a nie mam też ciśnienia na jakąś wielką opaleniznę. :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja już się nie mogę doczekać aż w końcu się ułożę na słońcu :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja nie lubię się opalać, także nigdy nie leżę plackiem na słońcu 😜

    OdpowiedzUsuń
  10. O dziurawcu słyszałam, ale pietruszka, cytryna i seler? Nie miałam pojęcia, że tak działają...

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie lubię się opalać :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja nie lubię się opalać i stosuje jak najwyższe filtry :D

    OdpowiedzUsuń
  13. Czasem trzeba bez filtra. ;) Witamina D jest przecież potrzebna. ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Super poradnik na pewno skorzystam z twoich rad. Moim wakacyjnym celem stał się Ciechocinek Wczasy rehabilitacyjne na, które się wybieram mają poprawić kondycję mojego kręgosłupa, który jest mocno nadwyrężony. Po ćwiczeniach będę spędzała dużo czasu na zewnątrz więc twoje rady bardzo mi się przydadzą.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja bardzo mało i rzadko sie opalam :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja teraz używam kremu z filtem 50 na twarz ;)

    OdpowiedzUsuń
  17. Dzięki za dokładne przedstawienie filtrów. Może coś o UVA a UVB jak konkretnie przed nimi się chronić.

    Aktualnie używam filtrów 50 cały czas. Mam jasną karnacje i w tym roku mam za cel nie dać się słońcu spalić. Nasz związek jest aż nazbyt gorący ;P

    OdpowiedzUsuń
  18. Zawsze gotowa :) A jak się bierze jakieś leki to zawsze należy czytać ulotki i pytać lekarza.

    OdpowiedzUsuń
  19. Specjalnie nigdy się nie opalam, samo się dzieje, gdy wychodzę na dwór itp ;)

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja ile bym nie leżała plackiem na tyłku to się nie opale, nieważne czy nad woda czy nie... ale za to zaczne działać coś w ogródku to chwila moment i pach - opalona. O co kaman z tym? :D

    OdpowiedzUsuń
  21. Ja chyba zainwestuję w takikrem też :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Wcześniej przyznaję się, że nie stosowałam żadnej ochrony przed słońcem. Nie byłam tego też nauczona. Dopiero teraz się jej uczę. Zwłaszcza że wyskakuje mi alergia skórna na pierwsze, mocne promienie. Podkradam dzieciakom 30 ;P

    OdpowiedzUsuń
  23. Najgorsza pora roku się zbliża. Nie lubię słońca

    OdpowiedzUsuń
  24. Bardzo potrzebny post! Też zawsze zwracamy uwagę na bezpieczne opalanie :)

    OdpowiedzUsuń
  25. ojj tak! ja jestem bardzo gotowa!

    OdpowiedzUsuń
  26. W tym roku słońce mocno już nas zaatakowało, ledwo idzie wytrzymać w tym ukropie :P

    OdpowiedzUsuń
  27. good!i want to try this product!
    Love your blog (づ ̄3 ̄) づ╭❤ ~, thank you for sharing.
    :)
    https://luxhairshop.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  28. O tej cytrynie to nie wiedziałam. A często latem pije wode z cytryna

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1