Krzem - pierwiastek pięknych i gęstych włosów
10:38Cześć kochani,
krzem to bardzo ważny pierwiastek w naszym organizmie. Zapewnia prawidłowy wzrost oraz usuwa substancje toksyczne z naszego organizmu. Ma działalnie przeciwmiażdżycowe, przeciwcukrzycowe, odtruwające oraz wykazuje pozytywny wpływ na wygląd naszych paznokci, włosów i skóry. Na jego niedobór najbardziej narażone są kobiety i osoby starsze.
Objawy braku krzemu
Jeśli towarzyszy ci nadmierne wypadanie włosów, łamanie się i rozdwajanie paznokci, częste infekcje i brak odporności oraz przesuszenie skóry to może być sygnał, że twój organizm potrzebuje właśnie krzemu. Często nazywany jest pierwiastkiem życia, ponieważ spełnia rolę przekaźnika i katalizatora. Uczestniczy także w biosyntezie kolagenu i wspomaga procesy regeneracji organizmu. Jego niedobór negatywnie wpływa również na zmiany kostne, niski poziom zaburza prawidłową mineralizację. Nasz organizm nie magazynuje krzemu, dlatego tak ważne jest jego systematyczne uzupełnianie.
Jak uzupełnić poziom krzemu w organizmie?
Organizm ludzki potrzebuje 20-30 mg krzemu dziennie, zapotrzebowanie te zwiększa się w przypadku kobiet w ciąży i u osób w podeszłym wieku. Najbardziej przyswajalną jego formą jest kwas ortokrzemowy i krzemowy. Znajdziemy go w wielu surowcach zielarskich np. ziele pokrzywy bądź skrzypu. Jego dobrym źródłem są także zboża, warzywa, owoce, bakalie oraz otręby. Możemy także zacząć jego suplementacje. Niedobór krzemu w organizmie możemy sprawdzić np. przeprowadzając analizę pierwiastkową włosa.
Krzem jako składnik strukturalny włosów, skóry i paznokci
Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu powstawania i budowy kolagenu, jest jego strukturalnym składnikiem. Wpływa na rozwój tkanki łącznej, odpowiada za sprężystość i elastyczność skóry. Dzięki jego właściwościom oczyszczającym jest szczególnie zalecany przy problemach skórnych: trądziku czy zaskórnikach. Jest także składnikiem odżywczym dla naszych wiązadeł, stawów, tkanek, włosów i naczyń krwionośnych. Odbudowuje strukturę włosa, wzmacnia cebulki oraz reguluje pracę gruczołów łojowych.
Uzupełniacie ten pierwiastek? :)
Buziaki <3
18 komentarze
Witam serdecznie ♡
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis :) Wcześniej w zasadzie nie zwracałam uwagi na krzem w moim organizmie, myślę, że muszę się przyjrzeć temu tematowi i w razie czego rozpocząć suplementację :)
Pozdrawiam cieplutko ♡
Bardzo ciekawy post, krzem jest bardzo ważny w organizmie :)
OdpowiedzUsuńWłaśnie kupiłam suplement na włosy z zawartością krzemu. Widzę że dobrze zrobiłam, bo mam wszystkie objawy niedoboru tego składnika.
OdpowiedzUsuńSłyszałam sporo dobrego o tym składniku. :)
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć! :)
OdpowiedzUsuńDawno nie piłam pokrzywy. Muszę do niej wrócić.
OdpowiedzUsuńI need to try this, thanks for sharing!
OdpowiedzUsuńHome Chic Club
Ja bardzo często piję pokrzywę i ma ona na mnie pozytywny wpływ.
OdpowiedzUsuńKiedyś piłam pokrzywę, teraz przestałam, ale to dobra opcja by wrócić
OdpowiedzUsuńo to coś dla mnie
OdpowiedzUsuńTO już wiem po czym moje włosy lepiej wyglądają. Ostatnio regularnie jem owsianki :D
OdpowiedzUsuńTen post uświadomił mi, że mam niedobory krzemu. Spełniam w zasadzie wszystkie wymienione obawy. Muszę się w takim razie do-suplementować! Dzięki za ten post, bo na prawdę mi się przydał!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie!
Nie uzupełniam...ale po przeczytaniu Twojego wpisu, myślę, że powinnam ;)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że krzem można znaleźć w pokrzywie i skrzypie :) Od 2 miesięcy staram się pić regularnie te zioła, włączając je do mojej codziennej porannej rutyny, być może nie mam już problemów z niedoborem krzemu :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie
Help Book
Ciekawy produkt
OdpowiedzUsuńprzydatny wpis!
OdpowiedzUsuńwspaniały wpis!
OdpowiedzUsuńDodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.