Macierzanka i spółka...najlepsze zioła dla urody

15:43

Cześć kochani,

naturalna pielęgnacja towarzyszy mi coraz częściej, zamiast wydawać fortunę na drogie, luksusowe kosmetyki, wolę od czasu do czasu przygotować je sobie sama. Zazwyczaj sięgam po czyste oleje oraz właśnie po zioła, o których będzie mowa w tym poście. Macierzanka, kozieradka, krwawnik, oraz niepokalanek to ostatnio najczęściej używane przeze mnie zioła.
macierzanka i jej wpływ na skórę

Macierzanka

Ziele suszone macierzanki możemy dostać w wielu sklepach internetowych oraz sklepach zielarskich. Opakowanie kosztuje ok. 3-8 zł w zależności od wagi. Macierzanka oprócz cennych właściwości spełnia także rolę rośliny ozdobnej, ma piękne różowe kwiaty. Zioło to kwitnie od maja do września. Jest szczególnie doceniane ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych np. tymolu o działaniu odprężającym i uspokajającym. Macierzanka bogata jest także w sole mineralne oraz kwasy organiczne. Posiada właściwości wykrztuśne, dezynfekujące, przeciwzapalne, przeciwbólowe i moczopędne.

Kosmetyczna strona macierzanki

Sprawdza się idealnie w formie okładów do cery trądzikowej, mieszanej i tłustej. Swoje zastosowanie znajdzie również w przypadku oparzeń czy ukąszeń owadów. Tonik i okłady można zrobić ze świeżo zaparzonego ziela macierzanki. Wywar można stosować również w formie płukanki do włosów bądź wcierek do skóry głowy. Działa pomocnie w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry oraz wszelkiego rodzaju problemów grzybiczych. Ziele nadaję się także w aromaterapii. Możemy zastąpić nią także płukankę do jamy ustnej.
wpływ krwawnika na cerę

Kozieradka

Zwana również bożą trawką, posiada właściwości przeciwzapalne i osłaniające błonę śluzową żołądka. Kozieradka polecana jest także w przypadku owrzodzeń skóry oraz stanach zapalnych np. egzemie. Zioło kwitnie w czerwcu i lipcu. Roślina sprawdzi się świetnie w leczeniu cukrzycy, zmniejsza poziom glukozy we krwi i reguluje poziom insuliny. W Iranie sławą cieszą się szczególnie liście kozieradki, które służą do przemywania oczu i są lekiem na wszelkie problemy okulistyczne.

Kosmetyczna odsłona kozieradki

W Polsce głównie docenia się jej właściwości odżywiające i wzmacniające włosy. Wcierka do skóry głowy na bazie kozieradki to ostatni HIT youtuba i blogosfery, doceniają ją także włosomaniaczki. Ziele to zmniejsza wydzielanie łoju i ogranicza powstawanie łupieżu, niweluje także uczucie swędzenia. Posiada silne działanie antyseptyczne, dlatego polecana jest w przypadku leczenia trądziku różowatego. Zapach kozieradki przypomina nieco rosół, dlatego wcierka może być niezbyt przyjemna w użytkowaniu, ale zrekompensuje nam to efekt gęstych i mocnych włosów. Wcierkę możemy przyrządzić ze zmielonych nasion kozieradki z odrobiną ulubionego oleju.
zioła pomocne przy trądziku

Krwawnik

Jego kwiaty zbiera się od czerwca do września, od wieków wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Jest tanią rośliną i szeroko dostępną. Ma intensywny, aromatyczny zapach. Zawiera garbniki, flawonoidy oraz witaminy A, C i K oraz sole mineralne obfitujące w związki żelaza, siarki i manganu. Krwawnik tak jak wcześniej wspomniane zioła ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwutleniające i ściągające. Poprawia przemianę materii i działa korzystnie na uregulowanie miesiączek.

Krwawnik w kosmetyce

Jest szczególnie polecany do cery naczynkowej, zawiera sporą dawkę witaminy C. Dzięki zawartości naturalnych kwasów, ma działanie podobne do peelingu enzymatycznego. Skuteczne oczyszcza i rozjaśnia skórę. Olej z kwiatów krwawnika świetnie wpływa na wygładzanie i ujędrnienie skóry twarzy, zmniejsza i spłyca zmarszczki, zapobiegając jednocześnie powstawanie nowych. Łagodzi także wszelkie podrażnienia skóry i przyspiesza regeneracje naskórka. Najczęściej krwawnik stosuje się jako: macerat, tonik oraz maseczkę, można także użyć go do kąpieli.
herbata z pokrzywy

Niepokalanek kobiece zioło

Ziółko o fioletowych kwiatach, jego właściwości powinny docenić zwłaszcza kobiety. Ze względu na zawartość diterpenów, zmniejsza się wydzielanie prolaktyny, która odpowiada za nieregularne cykle miesiączkowe. Niepokalanek posiada także właściwości estrogenne, które łagodzą objawy menopauzy. W lecznictwie wykorzystuje się głównie jego owoce. Nie powinny go przyjmować kobiety w ciąży, natomiast można go stosować w okresie laktacji, gdyż wspomaga produkcje mleka. Regularnie stosowany leczy problemy skórne związane z zaburzeniem gospodarki hormonalnej.

Stosujecie, któreś z powyższych ziół?

Buziaki <3

Zobacz również

49 komentarze

  1. Mam nasuszone całe mnóstwo macierzanki ale jakoś nie mogę sie zebrać żeby z niej coś zrobić... :D
    A krwawnik mnie uratował w ekspresowym tempie gdy miałam babskie dolegliwości pieczenie itp... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastic post!

    Kisses ...

    Dilek .

    OdpowiedzUsuń
  3. O macierzance słyszę pierwszy raz.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja kocham pokrzywę,rumianek i miętę ☺

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja o większości pierwszy raz słyszę :P. Jedynie kozieradkę znam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Akurat tych ziół używam, ale bardzo rzadko:) Często sięgam po czystek i pokrzywę :) Dołączam do grona obserwatorów i zapraszam w odwiedziny do mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wcześniej znałam tylko własciwości kozieradki :) ja i diy się ze sobą nie łączą, ale chciałabym kiedyś ukręcić coś własnego - niby dzisiaj zrobiłam serum na wypryski, ale na podstawie gotowych składników, więc się nic nie napracowałam;P

    OdpowiedzUsuń
  8. Znam tylko z kozieradką :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bedę musiała zaopatrzyć się w macierzankę, nie wiedziałam,że ma takie właściwości.

    OdpowiedzUsuń
  10. Kozieradka zainteresowała mnie najbardziej, głównie dlatego, że mam bardzo często problemy żołądkowe. Zamiast brać antybiotyki, może pomogę sobie trochę kozieradką?
    Piękne zdjęcia!
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  11. Z kozieradki robiłam sobie wcierkę do skóry głowy. Lubię też płukanki z pokrzywy.

    OdpowiedzUsuń
  12. W ziołach jestem totalną nogą i się na tym kompletnie nie znam. Ale muszę przyznać, że dodałaś do tego posta piękne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Hey, excellent post.

    Kisses. ♥

    OdpowiedzUsuń
  14. Zbieram zioła i stosuję całe mnóstwo <3

    OdpowiedzUsuń
  15. Lubię kosmetyki na bazie ziół, ale sama jeszcze nie czuję się na tyle pewnie, aby zrobić je sama w domu. Muszę o tym w wolnej chwili więcej poczytać. Dziękuję za inspirację!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  16. Zdjęcie z wychodzącymi płatkami i listkami z słoiczka jest przecudowne! Powinni zacząć sprzedawać własne kosmetyki :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Muszę używać jeszcze więcej ziół :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo przydatny wpis! :) I cudne zdjęcia. <3

    OdpowiedzUsuń
  19. Zioła mają wiele właściwości, ale trzeba pamiętać, że jednak potrafią też uczulać i powodować przebarwienia. W każdym razie ziołolecznictwo i inne zastosowanie ziół to temat rzeka :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, ale coraz bardziej mnie kręci ziołolecznictwo :)

      Usuń
  20. Jamis czas temu chcialam wyprobowac kozieradke jako wcierke ale niestety nie udalo mi sie jej kupic.

    OdpowiedzUsuń
  21. Pokrzywa , rumianek , mięta tego u mnie pełno w domu ale o macierzance dowiaduje się dzięki Tobie :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Nie słyszałam jak dotychczas o tym ziele :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2018/07/red-shirt.html

    OdpowiedzUsuń
  23. Zbieram zioła i suszę .Śliczne zdjęcia .Pozdrawiam serdecznie .

    OdpowiedzUsuń
  24. Fajny wpis zawszę jak do Ciebie zaglądam to o czymś sobie przypominam, miałam zacząć stosować kozierodke ach :)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  25. Świetny POST - dzięki Tobie wiem co jest dobre dla mojej skóry :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Nie stosuję żadnych z powyższych ziół, ale może powinnam to zmienić. ;)

    OdpowiedzUsuń
  27. Bardzo przydatny wpis :) Ja nie stosuje żadnych ziół, ale muszę w końcu zacząć.

    OdpowiedzUsuń
  28. Czytałam ten post z wielką przyjemnością. Nie słyszałam tylko o niepokalanku z tych wszystkich wymienionych ziół. Teraz własnie zamierzam sobie zrobić macerat z dziurawca :D

    OdpowiedzUsuń
  29. Powiem szczerze, że jestem kompletnie zielona w tym temacie i nie słyszałam o żadnym z tych ziół :D

    OdpowiedzUsuń
  30. Uwielbiam zioła i nie wyobrażam sobie bez nich życia. Macierzanka i Kozieradka zdecydowanie ulubieńcy :)
    Mój blog.

    OdpowiedzUsuń
  31. Great post , I'm following you , please follow me too

    makeyourfashionchoice.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  32. Z tych ziół, które wymieniłaś, regularnie stosuję krwawnik. Raz lubię jego smak, a dwa jego działanie jest świetne :)

    OdpowiedzUsuń
  33. Z wymienionych ziół mam w domu macierzankę, z którą już nie wiedziałam co robić. Dziwię się sama sobie, że nie pomyślałam o jej kosmetycznym zastosowaniu. Muszę zrobić takie okłady :)

    OdpowiedzUsuń
  34. Zioła i ich zastosowanie nie są naszą mocną stroną, znamy tylko te podstawowe ale wierzmy, że można nimi wiele zdziałać w urodzie i zdrowiu :)

    OdpowiedzUsuń
  35. Od dłuższego czasu mam problemy z prolaktyną a co za tym idzie.. trądzik. Łykam mnóstwo lekarstw nie mając pojęcia że zioła mogą w tym pomóc. Z pewnością się zainteresuję grubiej tym tematem. Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  36. niektóre z tych ziół znam i stosuje dość często, ale o macierzance nie słyszałam.Muszę wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  37. Lubię wiele ziół, więc przetestuję na pewno i to :)

    OdpowiedzUsuń
  38. Macierzanka to dobrze znane zioło, a kozieradka kojarzy mi się z ziołem na tłustą skórę. Krwawnik również powinnam mieć na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
  39. Nie stosowałam tych ziół,ale po tym wpisie może kiedyś spróbuje :)

    OdpowiedzUsuń
  40. Macierzanka to istne wow! Nie miałam pojęcia o jej właściwościach:)

    OdpowiedzUsuń
  41. Amazing post! Have a great day! xoxo
    p.s. following you back!
    Vesna - Home Chic Club

    OdpowiedzUsuń
  42. Hi! Nice post, I follow you back from Crystal Books. Kisses!

    OdpowiedzUsuń
  43. ciekawe są te zioła i warte wypróbowania :)

    OdpowiedzUsuń
  44. Lubię takie ziołowe kosmetyki. Akurat te składniki, o których piszesz nie są dla mojej cery.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1