Przenikanie kosmetyków przez skórę fakty i mity

10:30

Cześć kochani,

skóra jest naszą barierą, która chroni nas przed wpływem środowiska zewnętrznego. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek to powierzchniowa warstwa zbudowana z keratynocytów. Wyróżnia się w nim cztery główne warstwy: podstawną, kolczystą, ziarnistą i rogową. Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej i dzieli się na warstwę brodawkową i siateczkową. W jej budowie znajdują się włókna kolagenowe, produkowane przez fibroblasty. Tkanka podskórna występuje najgłębiej, jej główną rolą jest proces termoregulacji.

kosmetyki

Przenikanie substancji aktywnych przez skórę

Podstawową barierą dla składników aktywnych zawartych w kosmetykach jest warstwa rogowa naskórka. Ma ona lipofilowy charakter przez co, ogranicza wnikanie cząsteczek w głębsze warstwy. Wyróżniamy trzy drogi, dzięki którym możliwy jest transport substancji aktywnych: międzykomórkową, przezkomórkową oraz przez przydatki skóry (mieszki włosowe, gruczoły łojowe i gruczoły potowe). 

Główne czynniki, które mają wpływ na przenikanie to: 

 • stan skóry - czym grubsza warstwa rogowa naskórka tym trudniej substancjom wniknąć w jej głąb. Dlatego bardzo istotne jest wykonywanie regularnych peelingów. Skóra cienka i dobrze nawilżona jest bardziej chłonna.  
 • właściwości chemiczne kosmetyków (wielkość i kształt cząsteczek) - najłatwiej przenikają małe i krótkie cząsteczki o masie 200-400 Da np. alantoina, kwas retinowy, glicerol.
 • właściwości podłoża dermatologicznego - w zależności od składu chemicznego zależy szybkość wchłaniania składników. Lepiej przenikają substancje z dodatkiem olejów np wiesiołkowym, który łączy się z lipidami. Wolniej natomiast przenikają produkty z dodatkiem oleju mineralnego, który przez tworzenie warstwy okluzyjnej na skórze utrudnia wchłanianie kosmetyków. 
 • substancje przyspieszające wchłanianie - inaczej promotory wchłaniania, które ułatwiają i przyspieszają dotarcie do głębszych warstw. Najczęściej należą do nich glikole i alkohole. Działają na zasadzie zwiększenia przepuszczalności warstwy rogowej naskórka. Przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry, jest złożonym procesem, zależnym od wielu czynników. Wokół tego tematu krąży wiele mitów, które warto obalić. 
konsystencja kosmetyków

Balsam ujędrniający zmniejsza cellulit - FAKT/MIT 

Producenci kosmetyków ujędrniających często stosują skuteczne sztuczki marketingowe, które przekonują konsumentów o ich wyjątkowym działaniu. Kosmetyki wyszczuplające mają na celu poprawę jędrności skóry oraz mikrokrążenia. W swoim składzie zawierają najczęściej kofeinę, cynamon, algi, żeń-szeń, guaranę oraz elastynę i retinol. Ekstrakty i wyciągi roślinne mają działanie rozgrzewające i ułatwiają przenikanie innych składników. Skuteczność preparatów zależy od indywidualnych cech. Masaż, który wykonujemy podczas aplikacji kosmetyków sam w sobie, poprawia przepływ krwi oraz wpływa na poprawę kolorytu skóry i jej ujędrnienie. Kosmetyki na cellulit powinniśmy stosować jako dopełnienie, dodatek do terapii wyszczuplającej, żaden produkt nie sprawi, że skórka pomarańczowa zniknie w mgnieniu oka. Na efekty wyszczuplenia składa się przede wszystkim dieta i regularna aktywność fizyczna. 

Parafina i silikony nie przenikają do głębokich warstw naskórka - FAKT 

Silikony i parafina to składniki bardzo często dodawane do kosmetyków. Błędne jest myślenie, że zapychają skórę i nie pozwalają jej oddychać, tworzą półprzepuszczalną warstwę, która umożliwia przepływ tlenu. Są w pełni bezpieczne, nie wnikają do żywych warstw skóry, działają tylko powierzchniowo. 

Kolagen w kosmetykach przenika przez skórę FAKT/MIT 

Czysty kolagen ma dużą cząsteczkę, która uniemożliwia, przedostanie do głębszych warstw skóry. Najczęściej w kosmetykach wykorzystywany jest kolagen zwierzęcy, zhydrolizowany oraz natywny (czyli kolagen naturalny). Kolagen jest białkiem, które nie jest w stanie pokonać bariery naskórka. Inaczej jest w przypadku kolagenu w postaci trójhelikalnej, złożonej z peptydów i aminokwasów, które mogą pobudzać fibroblasty do produkcji kolagenu. 

Krem przeciwzmarszczkowy sprawi, że Twoja skóra będzie młodsza - MIT 

Nie ma kosmetyku, który zatrzyma proces starzenia się organizmu i powstawania zmarszczek. Odpowiednia pielęgnacja i regularne stosowanie kremów może jedynie opóźnić ten proces. Produkty przeciwzmarszczkowe mają na celu nawilżenie, wygładzenie oraz ochronę skóry przed promieniowaniem, dzięki czemu będzie się ona wolniej starzeć. Właściwości chemiczne kosmetyków są coraz częściej modyfikowane, co pozwala na zwiększenie przenikalności związków aktywnych. Pamiętajmy, że bariera, którą tworzy warstwa rogowa, ma przede wszystkim chronić naszą skórę przed nadmierną utratą wody oraz szkodliwych czynników zewnętrznych.

Miłego Dnia kochani! <3

Buziaki :)

Zobacz również

16 komentarze

 1. Bardzo cenny wpis. Może dotrze do niektórych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy i pożyteczny post.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis. O wielu tych mitach niestety słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis. Szczerze mówiąc myślałam, że silikony mogą wnikać wgłąb skóry. Dobrze, że rozwiewasz wątpliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! Kremy przeciwzmarszczkowe niestety nie sprawią, że skóra będzie wyglądała młodziej, ale ich składniki zawsze jakoś wpływają na skórę :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super wpis, dużo przydatnej wiedzy, o której warto wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znoszę kosmetyków, które mają parafinę w składzie :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że wiele osób prowadzi bloga kosmetycznego i myślę, że biorą sobie twoje rady do serca. W każdym razie ja jestem zachwycony i mam nadzieję, że twój facet podziela twoje zamiłowanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cenne informacje można tutaj znaleźć. Warto wiedzieć jak to wygląda

  OdpowiedzUsuń
 10. Thanks for sharing this information. i actually like your blog post considerably . you've got really shared a informative and interesting blog post with people..

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1