Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na wygląd skóry

15:10

Cześć kochani,

doustne środki antykoncepcyjne są jak, wiemy skuteczną i popularną metodą zapobiegania ciąży.  Oczywiście w zależności od ich składników mają swoje skutki uboczne, które także oddziałują na naszą skórę. Występują najczęściej w formie jedno lub dwuskładnikowych tabletek, które różnią się od siebie rodzajem progestagenu i dawką estrogenów od (15), 20 do 50mcg. Lista gestragenów obecnych w tabletkach antykoncepcyjnych jest bardzo obszerna, najczęściej występującymi są: dienogest,  noretisteron,  gestoden oraz  octan cyproteronu. Natomiast w grupie estrogenów najczęściej występują etynyloestradiol oraz estradiol. Każdy hormon ma inne działanie, dlatego ważne jest, aby terapię hormonalną dobierać indywidualnie do pacjentki. Jeden może wysuszać skórę i zaostrzać objawy trądziku inny może poprawić stan cery i kondycje naszych włosów. 

tabletki antykoncepcyjne a stan cery

Tabletki antykoncepcyjne w leczeniu trądziku

Zmiany hormonalne są główną przyczyną trądziku młodzieńczego, zaskórników i innych zmian zapalnych skóry. Odpowiedzialne są głównie nadmierna ilość androgenów oraz obecności beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes. Środki antykoncepcyjne powinny być stosowane w awaryjnych sytuacjach. Początkowo należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację, terapie z retinoidami oraz antybiotykami. Jeśli to leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dopiero wprowadzić leczenie dwuskładnikowymi środkami antykoncepcyjnymi. Lekarze zalecają jeszcze terapie skojarzone, czyli łączenie antybiotyków z terapią hormonalną. Najczęściej przepisywane są tabletki tzw. czwartej generacji z wysoka zawartością estrogenu. Według badań u ponad 50% kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne zauważono poprawę stanu cery po 6-miesięcznej terapii. Gdy po tabletkach (dwuskładnikowych) zaobserwujemy pogorszony stan cery i nasilony trądzik może to oznaczać zły dobór środków i zmianę na inne tabletki. 

trądzik a tabletki antykoncepcyjne

Co po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? 

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych musimy oczywiście liczyć się z tym, że problem powróci. Wraz z odstawieniem hormonów powraca produkcja łoju i zmiany trądzikowe mogą się nasilić. Pomocne mogą wtedy okazać się pochodne witaminy A oraz izotretynoina. Pamiętajmy, że po odstawieniu tabletek w organizmie możemy mieć duże braki witamin, to może być również spowodowane nawrotem trądziku. W głównej mierze należy zbadać poziom cynku, który zmniejsza stany zapalne skóry. Gospodarkę hormonalną wyreguluje zdrowa dieta, ruch i ograniczenie stresu. Dietę warto wzbogacić kiszonkami, które poprawią i wzmocnią naszą florę bakteryjną. 

Nie zapominajmy, że przy trądziku bardzo istotna jest higiena i odpowiednia pielęgnacja. Kuracje możemy wspomagać poprzez stosowanie maseczek na bazie glinek, kurkumy czy olejku z drzewa herbacianego. 

Walczycie z trądzikiem? Czy macie to za sobą? 

Buziaki <3

Zobacz również

6 komentarze

 1. Z własnego doświadczenia wiem, że ta metoda leczenia trądziku jest krótkofalowa, a po odstawieniu jest jeszcze gorzej. W perspektywie czasowej żałuję,że się na nią zdecydowałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Leczenie trądziku Hormonami to błędne koło, bo kiedyś te tabletki trzeba odstawić
  Po drugie szkoda niszczyć sobie wątrobę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja przez całe życie się borykam z trądzikiem.
  No, z tym „całe życie” przesadziłam, bo zaczął mi się pojawiać po 20 urodzinach, a- o ironio- jako nastolatka miałam gładką cerę :D
  Tabletki mi rzeczywiście pomogły w tym, jednak nie biorę ich tylko w celu leczenia trądziku :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesting post! Thanks for sharing.
  I invite you to visit my last post. Have a good week!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie ♡
  Z trądzikiem walczyłam jako nastolatka, teraz sporadycznie mi coś wyskakuje :) W zasadzie bardzo pomogła mi pielęgnacja zewnętrzna :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 6. Our team of experienced deal hunters scours the web to find the best discounts and promotions, making it easy for you to find the best deals without having to spend hours searching yourself. We’re always updating our site with the latest offers, so be sure to check back regularly to see what’s new. gift certificates

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1