Jak określić porowatość włosów - test na porowatość

16:14

Cześć kochani,

każdy z nas chce mieć piękne, gęste i zdrowe włosy. Nic dziwnego stanowią one kluczowy element w naszym wyglądzie. Włosy pełnią także funkcje ochronną oraz są rodzajem receptora, który odbiera bodźce zmysłowe. Skupimy się dziś na łodydze włosa, czyli części, która jest widoczna i wyrasta ze skóry. Składa się ona z trzech warstw: rdzeniowej, korowej (stanowi ok. 80 % substancji włosa) i łuski włosowej.  

Porowatość włosów

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość to  naturalny poziom rozchylenia łusek od kory. Możemy oczywiście na nią wpływać i poprawiać kondycje naszych włosów. Głównym budulcem łuski jest keratyna, która łączy się z ceramidami i kwasami tłuszczowymi. Wygląd łuski pod mikroskopem przypomina ułożenie płytek na dachu, nie są one ułożone równomierne. Najwięcej znajduje się ich przy czubku głowy najmniej przy końcówkach włosów (szczególnie przy złej pielęgnacji). W przypadku włosów niskoporowatych łuski przylegają ściśle do kory włosów. Średnioporowate cechują się średnim kątem odchylenia, a wysokoporowate mają mocno, wyraźnie odchylone łuski. 

Charakterystyka poszczególnych typów porowatości

Włosy niskoporowate - włosy te są gładkie i lśniące, długo schną po ich umyciu. Łatwo je przeciążyć i doprowadzić do szybkiego przetłuszczania się. Wymagają specjalnej pielęgnacji, ponieważ składniki z kosmetyków bardzo często osadzają się na ich powierzchni zamiast wnikać do środka. Największym wyzwaniem w ich pielęgnacji jest uzyskanie objętości, ciężko je również wystylizować. Włosy się nie elektryzują i nie puszą, a końcówki pozostają nie rozdwojone. W przypadku ich pielęgnacji mniej znaczy lepiej. Do mycia włosów najlepiej wybierać lekkie naturalne szampony. Peelingi skóry głowy powinny zawierać glinki, które wchłoną nadmiar sebum. Włosy niskoporowate lubią dużą zawartość ziół np. amle, neem, skrzyp. Do tego rodzaju włosów sprawdzą się odżywki zawierające humektanty np. aloes, pantenol. Nisko pory lubią oleje wnikające czyli o małej strukturze cząsteczek np. kokosowy, rycynowy czy babassu. 

Włosy średnioporowate - najczęstsza występująca porowatość. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy uzyskać blask i miękkość kosmyków. Możemy je dosyć łatwo wystylizować. W tym rodzaju porowatości szczególnie ważna jest równowaga PEH. Cechuje je tendencja do puszczenia i elektryzowania, często są cienkie i osłabione. Łączą cechy włosów nisko i wysoko porowatych. Lubią oleje o średnich cząsteczkach np. makadamia, migdałowy, śliwkowy. Włosy średnioporowate wymagają wzmocnienia i odbudowy. Najlepiej wybierać odżywki proteinowo-emolientowo-humektantowe. Do ich mycia najlepiej używać szamponów o lekkich formułach bez SLS i SLES. Przy średnioporowatych włosach warto zaopatrzeć się również w nawilżającą mgiełkę w sprayu oraz serum do zabezpieczania końcówek. 

Włosy wysokoporowate - zazwyczaj matowe i szorstkie w dotyku. W ich przypadku najważniejsze jest ich odżywienie i domknięcie łusek włosa. W ich przypadku najtrudniej wydobyć blask i efekt tafli. Szybko schną i ciężko je przeciążyć. Ławo się łamią, ciężko je zapuścić. W ich przypadku najlepiej zrezygnować również z zabiegów chemicznych i koloryzacji (chyba, że henną). Wysokopory lubią keratyne i proteiny roślinne, Warto je też odbudowywać od wewnątrz dostarczając niezbędnych witamin i składników. Ten typ włosów wymaga dużej dawki nawilżenia, sprawdzą się tu oleje wielonienasycone np. lniany czy z pestek dyni, najlepiej nakładać je na podkład np. żel aloesowy czy miód. W ich myciu sprawdzi się idealnie metoda OMO - odżywka, mycie, odżywka. 
Porowatość włosów

Test na porowatość włosów

W Internecie krąży wiele testów na porowatość włosów,  jednak ten ze szklanką wody jest mało wiarygodny. Polega on na włożeniu włosa do szklanki wody, jeśli wypłynie na powierzchnie po paru godzinach jest niskoporowaty, jeżeli będzie na dnie czyli wchłonie dużą ilość wody będzie wskazywał na wysokoporowatość. Pamiętajmy jednak, że włos może być oblepiony silikonami bądź obciążony produktami do stylizacji. Jaki więc test najlepiej wykonać? Najbardziej wiarygodna jest po prostu analiza swoich włosów. Jeżeli nasze włosy często się puszą, szybko schną, są matowe a końcówki naszych kosmyków szybko (nawet po obcięciu) są rozdwojone to najprawdopodobniej mamy do czynienia z wysoką porowatością. Ich charakterystyczną cechą jest również to, że najczęściej bywają kręcone bądź falowane. Jeśli nasze włosy schną od 2 do 4 godzin, mają tendencje do elektryzowania się, a skóra głowy szybko się przetłuszcza, są osłabione i brakuje im blasku to najpewniej mamy włosy średnioporowate. Jeżeli nasze włosy przypominają tafle, są gładkie i błyszczące, brakuje im objętości, długo schną to duże prawdopodobieństwo, że mamy włosy niskoporowate. 

Określacie porowatość swoich włosów? Jak dobieracie do nich odpowiednią pielęgnacje?

Buziaki <3

Zobacz również

18 komentarze

 1. Wygląda na to, że moje włosy są niskoporowate, ale jeszcze to sprawdzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zdecydowanie mam włosy wysokoporowate, ze względu na częste farbowanie. Jednak czasami po lepszej pielęgnacji i olejowaniu są w lepszej kondycji ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje są raczej średnioporowate. Elektryzowanie się to mój największy problem z włosami chyba :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje są niskoporowe z tego wynika :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam o takich cechach włosów. Dobrze wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje włosy są typowo wysokoporowate.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie to bardzo pożyteczny post. Serdecznie dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dopiero od jakiegoś roku się stosuję do tego ❤

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam włosy średnioporowate w stronę nisko, bo potrafią być mega, mega gładkie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przydatny wpis, ja mam włosy niskoporowate :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydaje mi się, że mam średnioporowate, idące w kierunku wysoko :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam po jednej cesze z każdej porowatości :D. Bo są falowana, lubią się puszyć, skóra głowy mi się przetłuszcza, ale włosy są zdrowe, nie rozdwajają mi się końce i długo schną :D. Także ciężko mi się zdecydować :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Niby mam średnioporowate, ale mają cechy każdych z tych włosów - długo schną, łamią się, ładnie się kręcą, są miękkie, ale cienkie itd. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Moje włosy zachowują się równie w zależności od dnia, więc ciężko mi określić ich porowatość ^^'

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny post. Moje z pewnością są wysokoporowate. Szybko się puszą, a przy wilgotnym powietrzu, mimo stylizacji od razu mam "pudelka" na głowie ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Thanks for sharing this information. i actually like your blog post considerably . you've got really shared a informative and interesting blog post with people..

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1