Domowe zabiegi wyciszające nadwrażliwą cerę. Jak pomóc zaczerwienionej skórze?

15:36

Zaczerwienienie, pieczenie, błyskawiczna reakcja na niekorzystne czynniki środowiskowe… Bez dwóch zdań pielęgnacja cery wrażliwej może stanowić wyzwanie. W jaki sposób pomóc naszej skórze wtedy, gdy przejawia ona skłonności do częstych podrażnień?

Cera wrażliwa

W powszechnej opinii cera wrażliwa uznawana jest za jeden z najtrudniejszych typów skóry. Dla posiadaczek nadwrażliwej cery codziennością jest konieczność mierzenia się z zaczerwienieniami, podrażnieniami, świądem i pieczeniem czy też alergiami. Ponadto cera wrażliwa charakteryzuje się także szybką reakcją na zmiany środowiska i czynniki atmosferyczne, dlatego też jej pielęgnacja okazuje się szczególnie kłopotliwa zwłaszcza latem i zimą. 

Warto przy tym wiedzieć, że nadwrażliwa cera to nie tyle osobny typ skóry, co raczej jedna z jej cech. Na ryzyko powstawania związanych z nią dolegliwości są zatem narażone zarówno posiadaczki cery suchej, jak też tłustej czy mieszanej. Mimo tego jednak nadwrażliwość cery zdecydowanie najczęściej dopada osoby posiadające cerę suchą lub naczynkową, dlatego też to właśnie one powinny zadbać o jej odpowiednią pielęgnację.

Jakie kosmetyki dla cery wrażliwej?

Cera skłonna do nadwrażliwości wymaga specjalnego traktowania. W pielęgnacji wykluczymy więc wszelkie silnie działające środki, przede wszystkim intensywnie pachnące, posiadające długą listę składników lub też zawierające w składzie alkohol, silne środki myjące (np. SLS) kwasy owocowe czy też retinoidy (witaminę A i jej pochodne). Zamiast nich będziemy stosować łagodne środki hipoalergiczne ze składnikami naturalnego pochodzenia – na przykład delikatne mleczka do demakijażu.

Zanim zaczniesz – wykonaj test uczuleniowy

Zanim zaczniesz swój domowy zabieg pielęgnacyjny, warto wykonać prosty test, który pozwoli nam sprawdzić, czy w przypadku danego kosmetyku istnieje zagrożenie uczuleniem. W tym celu nakładamy niewielką ilość preparatu na skórę przedramienia, pleców oraz w miejscu za uchem. Jeśli po kilkudziesięciu (minimum 24) godzinach nie wystąpi podrażnienie ani reakcja alergiczna, produkt można uznać za bezpieczny. Pamiętajmy, by fragment skóry, na którym wykonujemy test, przez cały czas pozostawał suchy.

Etap I: oczyszczanie

Przed każdym zabiegiem pielęgnacyjnym skórę naszej twarzy należy bezwarunkowo oczyścić. W tym celu możemy zastosować lekką emulsję, płyn micelarny lub też wspomniane powyżej mleczko. Bezwzględnie zabronione jest oczyszczanie za pomocą wody ze zwykłym mydłem – jeśli to możliwe, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wody termalnej. Pamiętajmy przy tym, by unikać intensywnego pocierania skóry. Zamiast tego przyłóżmy nasączony wacik do kłopotliwych miejsc (np. okolic oczu) i poczekajmy chwilę, aż kosmetyki samoistnie się rozpuszczą. 

Etap II: autorska maseczka

Zamiast korzystać z masek dostępnych w sklepach, warto przygotować ją samodzielnie. W ten sposób zyskamy pewność, że w jej składzie nie znajdują się żadne niepotrzebne składniki. Aby przygotować domową maskę, wystarczy tylko kilka produktów z domowej spiżarni, ale przed nałożeniem preparatu warto na chwilę położyć na twarzy ciepły ręcznik – w ten sposób otworzymy pory, przygotowując skórę na dostawę dobroczynnych składników. 

Maski i papki, które są szczególnie polecane dla osób z nadwrażliwą cerą, to przede wszystkim:

  • banan-awokado (1 banan, ½ awokado, 2 łyżki jogurtu naturalnego),
  • owsianka (½ szklanki zmielonych płatków owsianych, łyżeczka rumianku, 3 łyżki jogurtu naturalnego),
  • siemię lniane (2 łyżki siemienia, szklanka wrzątku – nakładamy ostudzoną!)

Każdą z masek utrzymujemy na twarzy przez ok. 15-20 min, a po tym czasie zmywamy ją letnią przegotowaną wodą lub ostudzonym wywarem z rumianku. Po zabiegu należy także nawilżyć skórę odpowiednim kremem. 

O czym pamiętać przy nadwrażliwej cerze?

Pielęgnacja cery wrażliwej nie jest łatwym zadaniem. Możemy jednak pomóc jej, pamiętając o kilku prostych zasadach:

  • ochrona przed słońcem – to jeden z najważniejszych aspektów pielęgnacji tego typu cery, dlatego też nie warto oszczędzać na kremach z filtrem;
  • nawilżanie – nie tylko przy pomocy odpowiednich kremów, ale też “od środka”. Chodzi tu po prostu o dostarczanie organizmowi dużych ilości wody (nie tylko poprzez napoje, ale też m.in. spożywanie warzyw i owoców);
  • odpowiednia ilość snu – zmęczone ciało to także zmęczona skóra. W przypadku cery wrażliwej może to skutkować poszarzeniem cery, jej chropowatością czy też przedwczesnym starzeniem;
  • zbilansowana dieta – rola odpowiedniej diety jest ważna w przypadku każdego typu cery, ale posiadaczki nadwrażliwej skóry powinny zwrócić szczególną uwagę na właśnie ten aspekt. Starajmy się więc w miarę możliwości odżywiać zdrowo, unikając przy tym pikantnych, kwaśnych i intensywnie przyprawionych potraw.

Autorką wpisu jest Marysia – redaktorka internetowego magazynu NMAG od Nutridome.

Zobacz również

26 komentarze

  1. całkiem przyjemny post znó sdowiedziałąm się czegoś nowego :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne porady, bardzo przydatny wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy post. Na pewno zastosuję się do wskazówek i zrobię maseczkę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam jednocześnie cerę mieszaną i wrażliwą. Zwracam dużą uwagę na produkty i składy. Jeśli chodzi o maseczki to bardzo często robię własne. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny wpis:) Można z niego wyciągnąć wiele ważnych informacji :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo przydatne informacje. Muszę koniecznie wypróbować maseczkę.

    OdpowiedzUsuń
  7. Maseczkę z banana, awokado i jogurtu chętnie sobie zrobię :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobre informacje, maseczki kocham :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Moja cera potrafi być wrażliwa, ale nie zawsze jest. Nauczyłam się, że najważniejsze to minimum kosmetyków ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Super wpis, na pewno przyda się wielu osobom :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ooo, świetne porady :) Moja mama ma nadwrażliwą cerę, na pewno się ucieszy z takiego poradnika :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawy post :) Fajnie, ze teraz coraz wiecej produktów dla cer wrażliwych :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Na szczęście moja cera nie jest wrażliwa, ale na pewno jest delikatna. Lubię maseczki kojące, ale przyznaję, że sięgam po te gotowe:).

    OdpowiedzUsuń
  14. Posiadaczką cery wrażliwej co prawda nie jestem, ale dowiedziałam się ciekawych rzeczy :) dzięki za wartościowy post :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie mam zbyt wrażliwej cery, ale mimo to dbam o nią jak umiem. Takie posty pielęgnacyjne zawsze z ciekawością przeczytam. :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Wprawdzie nie mam takich problemów z cerą, ale wpis na pewno przyda się wielu osobom :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Moja cera na razie się znacznie uspokoiła, mam nadzieję, że po porodzie nie będzie rewolucji :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Świetny zestaw informacji :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Muszę sprawdzić na sobie te zabiegi :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Super wpis! Ogólnie to stawiam na naturalne kosmetyki dla mnie i swoich dzieci. Kosmetyki naturalne zgodnie z definicją to produkty, które w swoim składzie zawierają składniki pochodzenia naturalnego, czyli przede wszystkim roślinnego albo mineralnego. Kosmetyki te zwane są również ekologicznymi i opierają się na ekstraktach ziołowych, olejach naturalnych i wyciągach z roślin. Kosmetyki naturalne nazywane są również kosmetykami BIO i możemy znaleźć wiele powodów, aby je stosować.

    OdpowiedzUsuń
  21. Thanks for sharing this information. i actually like your blog post considerably . you've got really shared a informative and interesting blog post with people..

    OdpowiedzUsuń
  22. Też mam taką cerę bardzo wrażliwą i skłonną do zaczerwienień. Jak już się takie rumieńce pojawiają to nawet pod dobrym makijażem nie daje się tego ukryć. Dlatego ja stawiam na pielęgnację dermokosmetykami aby te zmiany maksymalnie niwelować, kupuję z Avene Antirougeurs na zaczerwienienia, dedykowane cerze naczynkowej, wrażliwej. Skuteczne kosmetyki, dobrze nawilżają przy tym.

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1