ABC pielęgnacji ciążowego brzuszka

16:54

Cześć kochani,

dziś ciążowe tematy. Powszechnym problemem wielu kobiet w ciąży są rozstępy. Dotyczą one także osób, które borykają się z wahaniami wagi. To nic innego jak uszkodzenie tkanek, włókna kolagenowe i elastynowe podczas dużego rozciągnięcia pękają. Na brzuchu pojawiają się wtedy wrzecionowate, czerwone pręgi, które z czasem stają się jaśniejsze. Ogromne znaczenie w ich pojawieniu się odgrywają czynniki genetyczne, dieta i odpowiednia pielęgnacja. Oczywiście na genetykę nie mamy wpływu, ale możemy skupić się na pozostałych czynnikach i z nimi walczyć. 

ciążowy brzuch

Pielęgnacja brzuszka przyszłej mamy

1. Odpowiednia dieta

Pierwszym skutecznym sposobem jest oczywiście utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Nie jemy za dwoje tylko dwa dwóch. Wiem, wiem hormony rządzą się swoimi prawami, ale starajmy się baczniej analizować i przyglądać temu co ląduje na naszym talerzu. Optymalny przyrost wagi w ciąży przy prawidłowej wadze powinien wynosić ok 10-14 kilogramów. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów nasza dieta powinna być bogata w białko (chude mięso, jajka, ryby, rośliny strączkowe), witaminę C, która ma ogromny wpływ w produkcji kolagenu (pietruszka, owoce cytrusowe, żurawina) oraz kwasy omega 3, które sprawiają, że nasza skóra jest elastyczna i jędrna (tłuste ryby, nasionka chia, olej lniany). Czego unikać w walce z rozstępami? Z pewnością fast foodów, słodyczy i słodkich napojów. 

2. Masaże 

Masaż należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, należy go wykonywać delikatnie. Do masażu wybierzmy szorstką rękawicę i ulubiony olejek. głaskamy brzuch okrężnie zgodnie ze wskazówkami zegara. Możemy w tym celu użyć również miękkiej szczotki, pamiętajmy, aby nie przyciskać jej zbyt mocno. Masowanie brzucha jest zalecane dla kobietom w zdrowej ciąży, pod koniec 3 trymestru może wywołać skurcze, dlatego lepiej sobie je w tym czasie odpuścić. 
brzuch ciążowy

3. Regularne ćwiczenia

Warto w ciąży wzmacniać mięśnie brzucha - oczywiście nie mam tu na myśli mięśni prostych, ani brzuszków. Ćwiczymy mięśnie dna miednicy, pośladkowe, grzbietu oraz przepony. Trening brzucha w ciąży pozwoli na przygotowanie ciała do porodu, uniknięcia rozejścia się mięśnia prostego oraz szybszy powrót do ćwiczeń i sprawności fizycznej po ciąży. 

4. Nawilżanie

To jedna z najlepszych metod zapobiegania pojawieniu się rozstępów w ciąży. Skóra nawilżona jest bardziej elastyczna oraz sprężysta. Pamiętajmy, że dobry preparat to połowa sukcesu, druga połowa to jego regularne stosowanie. Tak naprawdę wystarczy czysty 100 % olejek. Specjalne preparaty wzbogacone są także masłem shea czy kakaowym. Zawierają także wyciągi i składniki pobudzające produkcje kolagenu i elastyny w skórze. Czytajmy przed zakupem skład, niektóre kosmetyki na rozstępy mogą zawierać drażniące olejki eteryczne czy inne podrażniające substancje. Unikajmy również w składzie parafiny (tak bio oil ją zawiera). Polecam z czystym sumieniem: Mom and Who - Serum na Rozstępy, Mustela - Olejek na rozstępy, Babydream Mamas - oliwka przeciw rozstępom. 

Czy są tu jakieś przyszłe mamy? :)

Buziaki <3

Zobacz również

5 komentarze

  1. Jutro zaczynam trzeci trymestr, na razie bez rozstępów :))!
    Uważam, że uwarunkowania genetyczne robią najwięcej niemniej jednak wszystko inne jest również ważne - zarówno dieta, która jest szczególnie istotna jak i nawilżanie. Nie jestem za masażami, macica potrafi szybko reagować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie to jeszcze przyszłościowy temat :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Właściwie to co mama, to sposób ;) należy jednak pamiętać, że jeśli nie ćwiczyło się regularnie przed ciążą to w ciąży też nie ma co szaleć ;)

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1