Skuteczna ochrona przed kleszczami i owadami dla dzieci i dorosłych

10:26

Cześć kochani,

główny sezon kleszczowy właśnie się rozpoczął. To właśnie teraz wiosną są one najbardziej aktywne. Często zamieszkują pola, łąki, lasy, możemy je także spotkać na często uczęszczanych ścieżkach. Kleszcze przenoszą czynniki chorobotwórcze, które mogą wywoływać boleriozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Niebezpieczne są także ukąszenia i użądlenia przez inne owady, które mogą prowadzić do wstrząsu toksycznego i uszkodzenia nerek. Przedstawiam najskuteczniejsze preparaty i metody ochrony przed owadami i kleszczami dla dzieci i dorosłych. 

ochrona przed kleszczami

Najważniejsza jest profilaktyka

Najlepiej spacerować po głównych ścieżkach i unikać zarośli. Nie siadać bezpośrednio na trawie. Na wycieczki leśne warto zakryć ręce i nogi, dodatkowo założyć długie skarpetki i naciągnąć je na nogawki. Wózek z dzieckiem najlepiej zabezpieczyć moskitierą. Po powrocie ze spaceru należy ściągnąć odzież i wyprać w gorącej wodzie, wziąć kąpiel i dokładnie obejrzeć ciało. 

Środki odstraszające (repelenty)

Wybierając środek na owady i kleszcze, warto sprawdzić czy działa w przypadku obu grup, na rynku jest wiele dostępnych produktów, które działają np. tylko na komary. Wszystkie środki odstraszające należy używać według zaleceń producenta, zawsze zwracajmy uwagę na skład oraz dostosowanie do wieku dziecka. Najczęściej aerozole należy stosować z odległości 15-20 cm unikając kontaktu z oczami, ustami oraz dłońmi. DEET, czyli N,N-dietylo-m-toluamid to najczęściej spotykany składnik w preparatach odstraszających, charakteryzuje się nieprzyjemnym, odstraszającym zapachem dla owadów. Należy go unikać w ciąży oraz w przypadku dzieci poniżej 2 lat. Deep chroni skutecznie przed boreliozą. Repelenty z ikarydyną są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia, jako najlepszy składnik chroniący przed malarią. Ikarydyna skutecznie chroni przed meszkami, pchłami oraz komarami. Mogą jej używać dzieci od 2 roku życia. Stężenie ikarydyny na poziomie 20% chroni także przed kleszczami. Preparatów z Deet oraz ikarydyną nie należy nigdy ze sobą łączyć, mieszanka jest toksyczna. IR 3535 to także substancja która efektywnie odstrasza owady, w stężeniu od 10 do 30 % działa także na kleszcze. Jest to środek stosunkowo bezpieczny mogą go stosować dzieci od 12 roku życia, mniejsze stężenia znajdziemy także dla dzieci od urodzenia. Olejki eteryczne również bardzo często występują w produktach odstraszających owady. Najczęściej wykorzystywane to olejek cytronelowy, lawendowy, z eukaliptusa oraz bazyliowy. Pamiętajmy, że olejki eteryczne są mocno uczulające, mają także krótkie działanie poprzez ich lotność. 

ochrona przed kleszczami

Poniżej lista produktów, które polecam:

Na komary i owady dla niemowląt od 0+ m.ż:

 • AZETA BIO Mleczko ochronne na komary i meszki dla dzieci i niemowląt
 • Spray na komary - przeciw komarom dla niemowląt dzieci CHICCO
 • Organiczna Emulsja Odstraszająca Owady 0m+
 • Mosbito Emulsja ochronna na komary i meszki
 • Ziołolek Płyn Odstraszający Owady Sio Natural
Na kleszcze i owady dla dzieci powyżej 1 roku życia

 • KOSMED Płyn przeciw komarom i kleszczom
 • Ziaja Antybzzz Płyn Przeciw Insektom Dla Dzieci
 • Vaco na komary kleszcze i meszki Płyn dla dzieci
 • Vaco Vaco Środek Przeciw Komar/Kleszczom Deet
Na kleszcze i owady powyżej 2-3 roku życia

 • Bros Spray Na Komary I Kleszcze
 • Moskito Guard
 • Mugga Spray 25% Ikarydyna na komary i kleszcze
 • KICK THE TICK MAX REPELENT PLUS JUNIOR
 • OFF! Junior
Pamiętajmy, że dla siebie osób dorosłych najbezpieczniej będzie użyć preparatów DEET – 20-30%. Dla dzieci czy niemowląt ok. 30 min przed wyjściem możemy spryskać delikatnie wózek. Na rynku dostępnych jest także wiele produktów bazujących na falach ultradźwiękowych, lecz nie udowodniono ich działania. 

Jak chronicie swoje dzieci i siebie? 

Buziaki <3

Zobacz również

13 komentarze

 1. Interesting post. Thanks for sharing.
  I invite you to visit my last post. Have a good week!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam właśnie Mugge z tamtego roku i myślę że nadal będzie dobra. Chociaż ja nie łapię kleszczy, wiem że są osoby których nie lubią i należę do tych szczęśliwców.

  OdpowiedzUsuń
 3. I zaczyna się to dziadostwo! Ja muszę się zaopatrzyć środki ochrony bo mnie bardzo lubią owady

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie chodzę po łasach czy lasach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wpis! Muszę zaglądać na Twojego bloga częściej.

  OdpowiedzUsuń
 6. My często wybieramy się w miejsca gdzie są kleszcze i mieszkamy w takiej okolicy wiec zabezpieczenie dla nas jest bardzo ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow, dzięki za tak kompletną listę. Często zdarza się, że różne preparaty po prostu nie działają, więc teraz już wiem, co mogę testować w tym sezonie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. My staramy się unikać miejsc gdzie są kleszcze, no ale wiadomo, że nie da się ich uniknąć. Muszę coś kupić ochronnego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kleszcze to straszny problem :/

  OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1