Kwas trójchlorooctowy (TCA) - właściwości i zastosowanie w kosmetologii

14:22

Cześć kochani,

jesień tuż tuż a wraz z nią sezon na kwasy. Aktualnie możemy skorzystać z wielu zabiegów kosmetycznych o działaniu złuszczającym, które bazują na kwasach. Dzięki nim możemy pozbyć się blizn, przebawień oraz przywrócić skórze blask. Kwas trichlorooctowy (TCA) jest jednym z najmocniejszych kwasów działa zarówno powierzchownie jak i dociera do głębszych warstw skóry. Stosuje się go nawet do usuwania tatuaży. 

Kwas TCA

Jak działa kwas TCA?

Kwas trójchlorooctowy ma silne działalnie złuszczające, podczas jego użycia w sposób kontrolowany dochodzi do oparzenia skóry. Podczas tego procesu organizm regeneruje i odbudowuje nowy naskórek, dodatkowo pobudzając produkcje kolagenu i elastyny. Tak jak w przypadku innych kwasów jego moc zależy od jego stężenia od 10 do 30 % działa powierzchniowo, powyżej 30% działa na głębsze warstwy a stężenie 50% dociera do warstwy brodawkowatej oraz siateczkowatej skóry właściwej. Proces odnowy naskórka po kwasie TCA trwa do 9 dni. Dla osiągnięcia najlepszych efektów zalecane są 3-4 zabiegi w odstępach 2 tygodni. 
kwas TCA

Wskazania do stosowania kwasu TCA

Zabiegi domowe jak i w salonie kosmetycznym z kwasem trójchlorooctowym odznaczają się wysoką skutecznością i mają szerokie spektrum działania. Zalecane są w przypadku głębokich zmarszczek, przebarwień, blizn, trądziku, plam soczewicowatych, ostudy czy melazmy. Bezpośrednio przed stosowaniem kwasu należy unikać depilacji, woskowania, retinoidów i innych preparatów, które mogą podrażniać skórę. 

Proces stosowania kwasu TCA

Podczas zabiegu na oczyszczoną skórę twarzy nakłada się od jednej do kilku warstw przygotowanego roztworu. Preparat trzyma się kilka sekund po czym dokładnie oczyszcza i neutralizuje się jego działanie. Po nałożeniu kwasu możemy czuć delikatne mrowienie, pieczenie i zaczerwienie skóry pomocne mogą być chłodne okłady. Po zabiegu aplikuje się na skórę kosmetyk odbudowujący warstwę hydrolipidową skóry. Podczas procesu złuszczania nie jest odczuwalny żaden ból czy dyskomfort. Na skórze nie występują krwawienia, strupki itp. Złuszczanie rozpoczyna się po 2 dniach od zabiegu. Po regeneracji naskórka bezwzględnie należy używać filtrów przeciwsłonecznych i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Efekty po kwasie TCA

Tak naprawdę efekty zależą od stanu naszej skóry i jej kondycji. Do głównych zmian najczęściej zaliczane jest spłycenie zmarszczek, wyrównanie kolorytu skóry, rozjaśnienie przebarwień, ujędrnienie skóry i przywrócenie jej blasku. 

Stosowaliście kiedyś już ten kwas? Jak się przygotowujecie na jesień?

Buziaki <3

Zobacz również

5 komentarze

  1. Jeszcze nigdy nie stosowałam tego kwasu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie używałam jeszcze, ale myślę, że kiedyś wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja ogólnie mam ochotę na jakikolwiek dobry zabieg z kwasami u kosmetyczki :) Ten zapowiada się obiecująco

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-skalowacz-pl