7 najpopularniejszych składników aktywnych w kosmetykach w 2019 roku

20:19

Cześć kochani,

intensywny rozwój chemii i biotechnologii sprawił, że producenci kosmetyków cały czas podążają za wynalezieniem i odkryciem nowych właściwości składników roślinnych, ziół i ekstraktów, które wzbogacą naszą pielęgnacje. Na postawie moich obserwacji, stworzyłam subiektywną listę składników, które szturmem podbiły kosmetyczny rynek w 2019 roku.
składniki aktywne

Peptydy

Peptydy czyli organiczne związki chemiczne są bioaktywnymi aminokwasami. Możemy je podzielić na trzy rodzaje: sygnałowe, transportujące oraz neuropeptydy. Peptydy sygnałowe stymulują produkcje kolagenu oraz elastyny, dzięki czemu spłycają zmarszczki oraz odbudowują komórki skóry. Peptydy transportujące przenoszą w głąb skóry aktywne składniki, natomiast neuropeptydy rozluźniają mięśnie odpowiedzialne za zmarszczki mimiczne.  Peptydy możemy najczęściej spotkać w kosmetykach zwanych kosmeceutykami, które przeznaczone są najczęściej dla skóry dojrzałej, suchej i wrażliwej. Wykazują one także działanie ujędrniające i nawilżające, możemy je spotkać w balsamach do ciała i kremach pod oczy.

Prebiotyki

Prebiotyki w odróżnieniu od probiotyków nie zawierają żywych mikroorganizmów, zawierają natomiast substancje które stymulują ich wzrost. Chronią przed namnażaniem się złych bakterii i tworzą ochronną tarcze dla naszej skóry. Prebiotyki w kosmetykach opóźniają procesy starzenia, mają właściwości przeciwzapalne, chronią skórę przed utratą równowagi i aktywizują w niej wytwarzanie ceramidów. Najczęściej stosowanymi prebiotykami w kosmetykach są: poli- i oligosacharydy, fruktooligosacharydy, które znajdują się w roślinach (np. karczochach, szparagach, cykorii), estry kwasów tłuszczowych z oligosacharydami, chitooligosacharydy oraz inulina.

Ceramidy

Ceramidy odgrywają istotną rolę szczególnie w pielęgnacji skóry suchej. Są to substancje tłuszczowe, które występują jako naturalny składnik lipidów skóry. Po skończeniu 40 roku życia produkcja ceramidów drastycznie maleje, a nasza skóra traci swą jędrność i elastyczność. Obecność ceramidów w kosmetykach zapewnia nawilżenie, odbudowę warstwy lipidowej naskórka oraz spowolnienie procesów starzenia się skóry. Działają one także zbawiennie na stan naszych włosów, wzmacniają spoiwo międzykomórkowe, zapobiegają rozdwajaniu się końcówek i nadają sprężystości kosmykom. Najczęściej stosuje się w kosmetykach ceramidy sztuczne tzw. pseudoceramidami. Rzadziej możemy spotkać ceramidy naturalne roślinne np. z olejów (sojowy, z kiełków pszenicy, z pestek winogron, konopny) bądź pozyskiwane z materiałów zwierzęcych (np. z rdzenia kręgowego).
bakuchiol i retinol

Retinol i Bakuchiol

Retinol czyli pochodna witaminy A. Bakuchiol roślinny odpowiednik retinolu - retinol botaniczny.  Retinol - stymuluje odnowę komórek, ma silne działanie przeciwstarzeniowe, redukuje przebarwienia, ma działanie złuszczające. Najcenniejsza substancja w Babchi (Bakuchiol) znajduje się w ziarnach jest to furanokumaryna - psoralen. Ma on działanie fotouczulające, gromadząc się w melanocytach pochłania szkodliwe promieniowanie słoneczne pod wpływem, którego powstaje pigment. Ma on wszystkie zalety retinolu natomiast działa dużo łagodniej na skórę, sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej i delikatnej oraz u kobiet w ciąży.

Wąkrotka azjatycka

Gotu kola czyli inaczej wąkrotka zawiera cenne saponiny triterpenowe: madekasozyd i azjatykozyd, które skutecznie pobudzają produkcje kolagenu w skórze. Ponadto działa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych, świetnie sprawdza się w przypadku cer naczyniowych i wrażliwych. Wąkrota zawiera również kwas azjatykowy, który pomocny jest przy zmianach trądzikowych.

Ginkgo Biloba

Inaczej miłorząb japoński to skarbnica flawonoidów, kwasów organicznych, fenoli, karotenoidów, terpenów i sacharydów, które poprawiają mikrokrążenie w skórze. Produkt ten ma także silne działanie antyoksydacyjne, hamuje procesy starzenia się skóry. Jego właściwości doceniane są także od strony wewnętrznej, miłorząb łagodzi stany lękowe, obniża poziom złego cholesterolu oraz jest pomocny w leczeniu cukrzycy. Często można go znaleźć w preparatach i kosmetykach pod oczy, ponieważ pomaga zredukować cienie. Występuje także w produktach antycellulitowych, zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej.

Mieliście kosmetyki z tymi składnikami? :)

Buziaki <3

Zobacz również

32 komentarze

  1. Nigdy nie ogarniałam różnicy między probiotykami a prebiotykami, ale fajnie to ujęłaś :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wielu składników nie znałam, przydał mi się ten post :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Matko, jak ja mało wiem o tego typu składnikach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Znam oczywiście działanie tych substancji, ale przyznam, że nie zawsze zważam na to, czy są one w produktach które stosuję.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z pewnością większość z nich używałam. Faktycznie w ostatnim czasie bardzo popularne, szczególnie mam wrażenie, że peptydy i wąkrotkę producenci szczególnie sobie upatrzyli :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy wpis. Wszystkie te składniki miałam okazję poznać w różnych kosmetykach, ale nie wiedziałam, że są najpopularniejsze w tym roku :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy wpis, chętnie sobie to wszystko zapiszę :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziękuję za tak wartościowy i pożyteczny post. 😊

    OdpowiedzUsuń
  9. Oj tak, często są w składach :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetnie że to wszystko, wyjaśniłas 😀
    Najwięcej kosmetyków, miałam z prebiotykami ,choć nie za bardzo ogarniałam tą różnicę, pomiędzy prebiotykami a probiotykami 😀
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń
  11. Fajnie, że wszystko opisałaś :)

    OdpowiedzUsuń
  12. U Ciebie, jak zawsze niesamowicie ciekawe i przydatne informacje :)
    Ty nasza kosmetyczna skarbnico wiedzy :))

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciekawy post. Wielu z nich nie znalałam a te które znalałam to bez szczegółów i sporo sie dowiedziałam w tym poście :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo ciekawie :) Do tej pory miałam kosmetyki ginko biloba, retinolem i aktualnie krem peptydowy :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo ciekawy wpis, wiele się dowiedziałam :)
    Pozdrawiam ciepło, Agness :D

    OdpowiedzUsuń
  16. Oczywiście. Najbardziej znany jest retinol i często też ginkgo biloba :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Mądrze napisane nigdy się nie zastanawiałam nad tym które składniki są najpopularniejsze w kosmetykach a teraz już wiem. :) Wąkrotka azjatycka jest właśnie jednym ze składników Pianki oczyszczającej z nature queen która właśnie opisuję na blogu, i jest to mój zdecydowany ulubieniec. :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Zawsze co roku jest coś nowego na co jest "boom" :P

    OdpowiedzUsuń
  19. Faktycznie o retinolu słyszę gdzieś co chwilę :D

    OdpowiedzUsuń
  20. Dużo dobrego słyszałam o kosmetykach z retinolem i w końcu w tym roku zaczęłam używać.

    OdpowiedzUsuń
  21. Nie wiedziałam o większości tych składników:) Bardzo interesujący post

    OdpowiedzUsuń
  22. oj, ja zdecydowanie muszę ogarnąć swoją dietę na przyszły rok ;)

    OdpowiedzUsuń
  23. Uwielbiam peptydy, zwłaszcza w serum z Ecooking:). Teraz muszę jeszcze wypróbować ceramidy na swojej skórze.

    OdpowiedzUsuń
  24. Trendem, który zauważyłam w kosmetykach są ekstrakty z CBD. Nawet w kosmetykach dla mężczyzn można znaleźć produkty z tym składnikiem. CBD ma wiele dobrych właściwości, dlatego nie dziwię się, że występuje coraz częściej w pielęgnacji.

    OdpowiedzUsuń
  25. Bardzo ciekawy post, zwrócę większą uwagę na te sprawy.

    OdpowiedzUsuń
  26. Nie wiem, co było popularne, bo tym się nigdy nie interesuję. Jednak muszę przyznać, że ubiegły rok był dla mnie przełomowy i zaczęłam zwracać większą uwagę na to, co kupuję:)

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1