Jak wykonać prawidłowy demakijaż twarzy? 5 podstawowych zasad
12:03Cześć kochani,
demakijaż to podstawa pielęgnacji twarzy. Ten codzienny rytuał oczyszczania zapewni naszej skórze odpowiednią regeneracje i zdrowy wygląd. Aby właściwie usunąć zanieczyszczenia, nadmiar sebum i martwe komórki naskórka, musimy przejść prawidłowo przez każdy etap oczyszczania. Dokładnie wykonany demakijaż pozwala skórze oddychać i wchłaniać składniki aktywne z kolejnych etapów pielęgnacji. Poznaj 5 podstawowych zasad oczyszczania skóry i sprawdź jak krok po kroku skutecznie usunąć makijaż.
1. Zadbaj o odpowiednie kosmetyki do oczyszczania skóry
Podstawową zasadą odpowiedniego demakijażu jest dobór odpowiednich produktów. Podczas wyboru kosmetyków powinniśmy kierować się przede wszystkim typem i potrzebami naszej skóry. Możliwości na rynku jest wiele, wśród asortymentów sklepów możemy znaleźć żele, oleje, balsamy, emulsje, pianki, płyny micelarne, mydła oraz mleczka. Kosmetyki do demakijażu różnią się miedzy sobą składem, konsystencją, działaniem oraz ceną. W sklepach po za produktami do demakijażu możemy także spotkać się z rękawicami oraz ściereczkami do oczyszczania skóry. Zapewniają one dodatkowo delikatny peeling. Do suchej cery najlepiej wybierać mleczka, balsamy oraz toniki bez alkoholu, o właściwościach nawilżających. W pielęgnacji skóry normalnej oraz mieszanej sprawdzą się żele i pianki regulujące wydzielanie sebum. Uniwersalnymi produktami do demakijażu są olejki i płyny micelarne, które sprawdzą się w przypadku każdej cery. Podczas zakupu płynu micelarnego powinniśmy zwracać uwagę na jego skład, powinien zawierać delikatne substancje oczyszczające oraz ekstrakty roślinne. Pamiętajmy, że płyny micelarne zawsze zmywamy z twarzy, Na rynku dostępne są również preparaty typu 2w1 czy 3w1 łączące funkcje preparatów oczyszczających tonizujących i peelingujących, to dobre rozwiązanie w podróżach.
2. Pamiętaj o właściwej temperaturze i twardości wody
Przy oczyszczaniu skóry żelami, piankami czy emulsjami mamy styczność z obfitym spłukiwaniem twarzy wodą. Odpowiedni będzie letni strumień wody, zbyt gorąca może podrażnić i przesuszyć skórę, zbyt zimna nie poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. W dużych miastach Polski mamy również problem z twardą wodą, która zaburza naturalną barierę ochronną skóry, co może przyczyniać się do uszkodzenia komórek i osłabieniem aktywność włókien elastynowo-kolagenowych. Rozwiązaniem tego problemu są filtry do zmiękczania wody lub domowe sposoby np. dodanie do wody octu czy soku z cytryny.
3. Zaczynaj zawsze od demakijażu ust i oczu
Oczyszczanie twarzy zawsze należy rozpoczynać od oczu i ust, ponieważ zazwyczaj to na nich zgromadzone jest najwięcej makijażu (szminki, eyeliner, cienie do powiek, tusz). Do ich demakijażu wybierajmy naturalne bawełniane waciki. Pamiętajmy, że złotą zasadą, która powinna nam przyświecać jest delikatność, zbyt agresywne pocieranie okolic oczu przyczynia się do powstawania zmarszczek.
4. Rozpuść makijaż i usuń jego pozostałości
Większości kosmetyków kolorowych ma skład oparty na tłuszczach np. olejach, masłach, silikonach czy woskach. W myśl zasady, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, warto stosować metodę OCM bądź wykonywać demakijaż jednym wybranym olejem. Na rynku istnieją także gotowe produkty z olejkami do oczyszczania skóry. Kosmetyk rozprowadzamy na skórze i wykonujemy masaż kolistymi ruchami, pozostawiamy na skórze przez ok. 1 min i wycieramy miękkim ręcznikiem. Pamiętaj o tym, aby jeszcze raz dokładnie umyć twarz żelem bądź pianką i usunąć resztki zanieczyszczeń.
5. Przywróć skórze właściwe pH
Szczególnie często pomijana zasada, zawsze na koniec demakijażu powinniśmy przetrzeć bądź spryskać twarz tonikiem, bądź hydrolatem. Ten krok pozwala przywrócić skórze odpowiednie pH skóry (lekko kwaśne).
Pamiętacie o tych pięciu złotych zasadach? Jakie kosmetyki do demakijażu najczęściej Wam towarzyszą? :)
Buziaki <3
26 komentarze
Na szczęście pamiętam o tych wskazówkach :)
OdpowiedzUsuńPrzydatne rady, bardzo ważny jest demakijaż ;)
OdpowiedzUsuńStosuje się do tych wszystkich punktach choć przyznam, ze dopiero z 2 lata temu nauczyłam się poprawnie dbać o moja cerę :)
OdpowiedzUsuńPrzedstawiłaś bardzo ważne zasady. Świetny wpis.
OdpowiedzUsuńWszystkie te wskazówki stosuje codziennie🙂
OdpowiedzUsuńTylko niestety olejki mnie lubią zapchac więc jeśli chodzi o pielęgnację twarzy ,omijam je
Pozdrawiam
Demakijaż to bardzo ważna czynność i niestety mnóstwo błędów się przy nim popełnia
OdpowiedzUsuńBardzo cenne porady. 😊
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny post, od kiedy zwracam większą uwagę na demakijaż moja cera wygląda lepiej. Kiedyś zmywałam oczy płynem micelarnym, a resztę twarzy tylko żelem, teraz najpierw zmywam wszystko płynem i później żelem i jest o wiele lepiej ;)
OdpowiedzUsuńKochana! Od razu muszę napisać - piękne zdjęcia! 🖤
OdpowiedzUsuńDokładny demakijaż i pielęgnacja twarzy jest bardzo istotna, jeśli chcemy aby nasza skóra odwdzięczyła się pięknym promiennym wyglądem i była jak najdłużej jędrna :)
Stosuję te zasady i zawsze staram się o nich pamiętać. ;)
OdpowiedzUsuńOjj, muszę się poprawić, bo chyba żadnej nie stosuję tak porządnie :x Zapisuję post
OdpowiedzUsuńPrawidłowy demakijaż to podstawa, nie ma co się oszukiwać :)
OdpowiedzUsuńTak, do większości z nich udaje mi się stosować. Gorzej z twardością wody, używam takiej, jaka jest w kranie, a wiem, ze może być zbyt twarda :<
OdpowiedzUsuńDobre rady:)
OdpowiedzUsuńDemakijaż to podstawa pielęgnacji. Odkąd przywiązuję do tego większą wagę moja cera jest w dobrej kondycji :)
OdpowiedzUsuńFaktycznie dobry demakijaż jest bardzo znaczący gdyż wtedy nasza skóra twarzy dopiero ma okazję aby odpocząć. Ja jestem bardzo zadowolona z kosmetyków do pielęgnacji twarzy firmy https://eveline.pl/kosmetyki-do-twarzy i to właśnie ich zdecydowanie najczęściej używam.
OdpowiedzUsuńPrzez długi czas pomijałam ostatni krok, ale już się nauczyłam, że tonik jest ważny dla skóry. Fajne rady!
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)
Staram się przestrzegać tych zasad:). Toniki bardzo lubię, więc nie zapominam o nich;).
OdpowiedzUsuńU mnie niestety zmywanie makijażu olejkami się nie sprawdza :( moja skóra nie lubi tłustych kosmetyków, nawet kremu nie nakładam tylko sera i żele. W kwestii twardości wody, ja używam odfiltrowanej wody z dzbanka Dafi ale wiadomo, nie zawsze mam tyle czasu :(
OdpowiedzUsuńOczyszczanie skóry twarzy jest najwazniejsze :) Buziaczki
OdpowiedzUsuńStosuje się do wszystkich zasad a oprócz tego to u mnie obowiązkowy jest osobny ręcznik do twarzy 😉
OdpowiedzUsuńStosuje się do tych zasad wymienionych przez Ciebie . Demakijaż i to dobry to jednak bardzo ważna sprawa ;)
OdpowiedzUsuńJak już się maluję, to dbam o dobry demakijaż ;)
OdpowiedzUsuńWygląda na to, że chyba stosuję się do wszystkiego :))
OdpowiedzUsuńU mnie jednak jest on wyjątkowo krótki i prosty, bo ja się nie maluję - mam na sobie tylko filtr zmatowiony skrobią ziemniaczaną. Mimo wszystko filtry zawsze dla bezpieczeństwa lepiej zmywać dwuetapowo, więc dobry płyn micelarny przed głównym myciem zawsze wpadnie :)
Do demakijazu kocham olejki 😍 Ostatnio przypadł mi do gustu olej neem z Orientany
OdpowiedzUsuńciekawy wpis
OdpowiedzUsuńDodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.