Jak pozbyć się wągrów? Poznaj składniki regulujące sebum

10:32

Cześć kochani,

ja dziś przychodzę do Was szybciutko, świątecznie, wiosennie z nowym tematem. Wągry inaczej zaskórniki to charakterystyczne czarne kropki, które najczęściej możemy zauważyć na nosie, brodzie czy czole. Dotykają zarówno młodzieży, jak i dorosłych, występują częściej przy skórze mieszanej i tłustej niż suchej. Stanowią one rodzaj zanieczyszczenia skóry, które powstaje na skutek nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Zaskórniki, dzielą się na dwa rodzaje: otwarte (czarne) oraz zamknięte (białe). Jednym z kluczowych czynników determinujących powstawanie wągrów jest nadmierne wydzielanie sebum, które powoduje zatykanie mieszków włosowych. 

Jak usunąć wągry i zaskórniki?

Przyczyny powstawania zaskórników 

Przyczyną powstawania zaskórników jest nadmierna keratynizacja naskórka, czyli nadmierne rogowacenie. W wyniku tego procesu komórki naskórka nie są w stanie swobodnie się złuszczać, co prowadzi do zatkania ujść gruczołów łojowych. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zaskórników jest zanieczyszczone powietrze oraz brak odpowiedniej pielęgnacji skóry. Niewłaściwa pielęgnacja, na przykład stosowanie zbyt tłustych i gęstych kosmetyków, olejków, o właściwościach potencjalnie zapychających może prowadzić do nadmiernego przetłuszczania się skóry. Zaskórniki mogą pojawiać się również w wyniku złej diety, stresu oraz zmian hormonalnych.

Jak pozbyć się wągrów?

Pamiętajmy, że nigdy ich nie wyciskamy. Zwiększa to ryzyko uszkodzeń, może również prowadzić do powstawania blizn. Mogą pojawić się także stany zapalne. 

Pierwszym krokiem, który może pomóc w pozbyciu się zaskórników, jest regularne oczyszczanie skóry. Codzienne mycie twarzy delikatnym, ale skutecznym środkiem myjącym, pomoże usunąć zanieczyszczenia i sebum z porów. Można również skorzystać z specjalnych peelingów i maseczek, które pomogą złuszczyć martwy naskórek i oczyszczą pory.

Szukajmy produktów, które mają działanie keratolityczne i seboregulujące. Składniki seboregulujące mają na celu utrzymanie równowagi wytwarzania sebum, dzięki czemu skóra staje się mniej podatna na powstawanie niedoskonałości.

Jednym z najpopularniejszych składników seboregulujących stosowanych w kosmetykach jest kwas salicylowy. Jest to silny keratolityk, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Kwas salicylowy doskonale penetruje do porów skóry, usuwając nadmiar sebum oraz złuszczając martwy naskórek. Dzięki temu skutecznie zapobiega powstawaniu zaskórników.

Kolejnym składnikiem seboregulującym jest olejek z drzewa herbacianegoNiacynamid, czyli witamina B3, to następny składnik seboregulujący wykorzystywany w preparatach pielęgnacyjnych. Zmniejsza produkcję sebum, poprawiając jednocześnie kondycję skóry. Ma także działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące. 

Pomocne są także kwasy np. azelainowy, fitynowy czy szikimowy. Hamują aktywności enzymów, i obniżają poziom wolnych kwasów tłuszczowych w lipidach na powierzchni skóry. 

Kolejnym skutecznym składnikiem w walce z wągrami jest glinka. Działa oczyszczająco i ściągająco, ma zdolność do absorbowania nadmiaru sebum. Można ją wykorzystać w formie maseczki bądź dodać do peelingów czy pasty oczyszczającej. 

Zioła na zaskórniki 

Jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w walce z zaskórnikami jest pokrzywa. Pokrzywa jest bogata w witaminy A i C, które pomagają w walce z problemami skórnymi. Można ją stosować w formie naparu do smarowania skóry lub spożywać w postaci herbaty. Działa ona oczyszczająco i przeciwzapalnie. Kolejnym skutecznym ziołem jest nagietek. Jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że świetnie sprawdza się w walce z zaskórnikami. Również mięta pieprzowa może okazać się skutecznym ziołem w walce z wągrami. Jej właściwości antyseptyczne pomagają w oczyszczaniu porów i zapobieganiu powstawaniu nowych zaskórników. Można stosować ją w formie toniku do twarzy lub dodawać do kąpieli. Pomocnymi ziołami w walce z zaskórnikami będą również lawenda, oczar i szałwia. 
zioła na wągry

Nawilżanie skóry przy zaskórnikach

Każdy typ skóry potrzebuje regeneracji i nawilżenia (także skóra tłusta i mieszana). Zbyt mocne przesuszanie skóry wzmaga produkcję sebum, to reakcja obronna na odwodnienie. Najlepiej wybierać lekkie kremy, w których znajdziemy nie zapychające substancje np. śluz ślimaka czy aloes, które mocno nawilżą i odżywią skórę. 

Przy okazji kochani spokojnych i wesołych świąt spędzonych w gronie najbliższych osób! :)


Dotyczy Was problem wągrów? Jak sobie radzicie z zaskórnikami? :)

Zobacz również

4 komentarze

  1. Szczerze to albo nie mam albo zbytnio mi to nie przeszkadza 😀

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy tekst! Problem zaskórniaków dotyczy niestety zarówno mojej nastolatki, jak i mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy wpis. Przydatne informacje

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1