Kosmetyczne i dermatologiczne właściwości Wąkroty Azjatyckiej

13:32

Cześć kochani,

Wąkrota Azjatycka (Centella asiatica), znana również jako tygrysie ziele bądź Gotu kola, jest jednym z najstarszych gatunków drzew na świecie. Jej właściwości lecznicze oraz unikalne cechy biologiczne sprawiają, że jest traktowana z wielką estymą w kosmetologii oraz medycynie naturalnej. Badania naukowe potwierdziły, że substancje zawarte w liściach i nasionach tego drzewa mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Przypisywane są jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające oraz przeciwzapalne.

Właściwości wąkrotki azjatyckiej

Substancje aktywne w Wąkrotce 

Istnieje wiele substancji aktywnych obecnych w tej roślinie, które przyczyniają się do jej korzystnego wpływu na zdrowie. Jedną z najważniejszych substancji jest triterpenoidowy związek, zwany kwasem madecasosidowym (oraz pochodne azjatykozyd, madekasozyd, kwas azjatykowy. Wąkroć azjatycka jest również bogata w flawonoidy, sterole, kwasy tłuszczowe oraz witaminy, które również odgrywają istotną rolę w jej zdrowotnych właściwościach. Kwas madecasosidowy jest jedną z głównych substancji aktywnych obecnych w wąkrocie azjatyckiej. Ten związek został naukowo udowodniony jako skuteczny w przyspieszaniu gojenia ran poprzez stymulację produkcji kolagenu. Właściwości te sprawiają, że wąkroć azjatycka jest popularnym składnikiem w kosmetykach i maściach przeznaczonych do pielęgnacji skóry, zwłaszcza w przypadku blizn i trądziku. Dodatkowo, w wąkrocie azjatyckiej można znaleźć sterole, które pomagają w wzmacnianiu barier skórnych, zapobiegając utracie wody i chroniąc przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy i kwas oleinowy, również odgrywają istotną rolę w pielęgnacji skóry, nawilżając ją i poprawiając jej elastyczność. Roślina ta jest bogata w witaminy takie jak witamina C, witamina E oraz witaminy z grupy B, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej, promiennej skóry. 
Zastosowanie Wąkroty azjatyckiej

Zastosowanie Wąkroty azjatyckiej w dermatologii i kosmetologii

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, wąkrota azjatycka jest szczególnie skuteczna w leczeniu trądziku i innych schorzeń skórnych. Badania wykazały, że ekstrakt z tej rośliny może zmniejszyć stany zapalne skóry, przyspieszyć proces gojenia się ran oraz zapobiegać powstawaniu blizn po trądziku. Preparaty zawierające wyciągi z wąkrotki przyczyniają się również do produkcji kolagenu i elastynyW dermatologii wąkrota azjatycka jest również wykorzystywana do leczenia łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry. Zawarte w niej substancje aktywne mogą zmniejszyć zaczerwienienie i swędzenie skóry, a także pomóc w zmniejszeniu widoczności łuszczycowych ognisk i łojotokowych zmian skórnych. Wąkrota azjatycka jest bezpieczna w użyciu i ma niewiele skutków ubocznych, dlatego coraz częściej jest wykorzystywana w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Produkty zawierające ekstrakt z tej rośliny są skuteczne i dobrze tolerowane, co sprawia, że cieszą się dużą popularnością wśród osób zmagających się z różnymi problemami skórnymi. Badania przeprowadzone między innymi przez Chińską Akademię Nauk Medycznych wykazały, że stosowanie wąkroty azjatyckiej powoduje zmniejszenie głębokości i szerokości istniejących rozstępów oraz zapobiega pojawieniu się nowych. Roślina ma również właściwości antycellulitowe i ujędrniające. 
Wąkrotka azjatycka w kosmetyce
Łagodząca esencja do twarzy Revox centella asiatica 100% to kojący roztwór do twarzy, który pomaga zregenerować skórę oraz przywrócić jej równowagę. Zawiera w wysokim stężeniu ekstrakt z wąkrotki. Ma wodnistą, szybko wchłaniającą się konsystencje, nie pozostawia uczucia lepkości czy ciężkości. Super sprawdza się jako baza pod serum czy krem, fajnie współgra z innymi produktami pielęgnacyjnymi.

Używacie wąkrotki w swojej pielęgnacji? 

Buziaki <3

Zobacz również

9 komentarze

  1. Ciekawy post ! Jednak muszę zwrócić uwagę, że wąkrota azjatycka to nie to samo co Ginkgo biloba. Wąkrota to roślina wieloletnia z rodziny selerowatych, a ginkgo biloba to miłorząb dwuklapowy, czyli drzewo. Dwie zupełnie inne rośliny o odmiennych właściwościach. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dużo drogocennych właściwości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ahoj, hezká recenze, na tento produkt vídávám reklamu. ☺ Hezké jarní dny. ☘🪻

    OdpowiedzUsuń
  4. Lubię ją w kosmetykach chociaż ciężko mi ją w nich znaleźć 😀

    OdpowiedzUsuń
  5. Nigdy jej nie używałam.
    Coś tam o niej czytałam, chociaż bardziej znana mi jest pod nazwą tygrysie ziele.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Pierwszy raz słyszę/ czytam o czymś takim jak wąkrota azjatycka :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Lubię kosmetyki z wąkrotą azjatycką, ale czasami ciężko znaleźć coś sensownego...

    OdpowiedzUsuń
  8. Pierwszy raz słyszę o tej esencji. Chętnie wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1