Herbaty i zioła na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci

10:00

Cześć kochani,

sezon zimowy zdecydowanie sprzyja piciu herbaty i innych ziółek. Napary na bazie roślin mogą poprawić nasz stan cery, włosów i paznokci. Bogate w polifenole działają przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie oraz oczyszczająco. Najlepiej wybierać herbaty liściaste, pamiętajmy też o odpowiedniej temperaturze parzenia oraz odpowiednim ich przechowywaniu. 
naturalne herbaty na poprawę stanu cery

Pokrzywa

Pokrzywa jest źródłem witamin C, K, A i B1 oraz wielu składników mineralnych m.in. krzemionki. Reguluje wydzielanie sebum, odżywia skórę i wzmacnia włosy. Do przygotowania naparu z pokrzywy można użyć własnoręcznie zebranej i ususzonej pokrzywy, można też ją kupić  w sklepie czy aptece. Więcej właściwości pokrzywy znajdziecie w artykule Spróbuj pokrzywy.

Skrzyp polny

To doskonałe lekarstwo na wypadanie włosów. Skrzyp odbudowuje także ich strukturę. Swoim wyglądem przypomina nieco małą choineczkę, zawiera bardzo duże ilości krzemionki oraz flawonoidów, takich jak ekwizeteryna i izokwercytyna. Roślinę można zbierać do końca września. Garść świeżo posiekanego skrzypu, zalać dwoma szklankami wrzątku odstawić do wystygnięcia. Herbatkę należy pić codziennie przez okres 2 miesięcy.

Macierzanka

Ziele macierzanki były cenione przez przedwojennych zielarzy. W medycynie ludowej roślina wykorzystywana była na różne sposoby, w tym jako składnik lekarstwa na kaszel, zwiększa wydzielanie śluzu przez co wyzwala odruch wykrztuśny. Olejek eteryczny pozyskiwany z liści jest również stosowany w przemyśle perfumeryjnym i produkcji płynu do płukania ust. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym idealnie sprawdza się przy cerze problematycznej z trądzikiem i zaskórnikami. Pomaga także w walce z łupieżem i przetłuszczającą się skórą głowy.

Rdest ptasi

To roślina posiadająca cenne właściwości lecznicze. Jest bogata we flawonoidy, garbniki, kwasy, sole mineralne oraz witaminy. Ma działanie ściągające, odtruwające oraz przeciwzapalne. Ze względu na zawartość dobrze przyswajalnej krzemionki, świetnie poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Przy jej długotrwałym stosowaniu należy suplementować wit. B1, gdyż może wypłukiwać ją z organizmu. Zaleca się jej picie dwa razy dziennie.

Czystek

Posiada wiele cennych właściwości, które pozytywnie wpływaj ą na naszą urodę i zdrowie. Posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe, dzięki temu może przynieść ulgę przy różnego typu zakażeniach czy grzybicach. Pomoże w zwalczeniu lub złagodzi objawy łuszczycy, łupieżu, trądziku oraz egzemy. Ma działanie także antyhistaminowe, czyli pomaga zwalczać wszelkiego rodzaju alergie. Dzięki zawartości antyoksydantów pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Spowalnia tym samym proces starzenia się naszej skóry i zapewnia młody wygląd na dłużej. 
leczenie trądziku ziołami

Fiołek trójbarwny, czyli popularny bratek

Herbatka z bratka działa oczyszczająco, moczopędnie i napotnie. Łagodzi objawy trądziku, jest też pomocna w leczeniu egzemy. Przyspiesza przemianę materii, wzmacnia cebulki włosowe, reguluje również wydzielanie łojotoku. Zioła zalewa się wrzątkiem i zaparza. Tak przyrządzony napar powinno się pić po posiłku, 2-3 razy dziennie.

Oczar wirginijski

Do jego celów leczniczych wykorzystuje się głównie korę i liście. Oczar jest przede wszystkim ceniony za zawartość dużej ilości garbników. Zawiera również kwas galusowy oraz kwas elagowy, które mają właściwości antybakteryjne. Wykazuje silne działanie ściągające, polecany dla cery zanieczyszczonej. Liście oczaru są łatwo dostępne do kupienia w internecie oraz sklepach ze zdrową żywnością.

Gotowe mieszanki

Na rynku znajdziemy też gotowe mieszanki do sporządzenia naparów. Do moich ulubionych należy herbata krzemionkowa, która zawiera ziele skrzypu, kłącze perzu, pokrzywę oraz ziele poziewnika. Mieszanki herbat na trądzik często zawierają również ziele uczepu, mniszka czy też ziele krwawnika. 

Pamiętajmy, aby przed wypiciem danej herbaty czy naparu zapoznać się z jej przeciwwskazaniami. 

Pijecie regularnie jakieś ziółka?

Buziaki <3

Zobacz również

33 komentarze

  1. Również piję pokrzywę, czystek i skrzyp polny. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś piłam sporo pokrzywy. Muszę wrócić do tego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię zioła, njczęściej kupuje w sklepie zielarskim a latem dużo samam suszę ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Skrzyp i pokrzywa towarzyszą mi od dawna :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super post kochana. Nie znam wszystkich tych ziół, trzeba wypróbować, a ja lubię próbować nowości, do czego łatwo mnie nakłaniasz. :) Kiedyś regularnie piłam pokrzywę i czystek, teraz już nie. Jak bolo brzusio to zaraz piję miętę, jak gardło to szałwię, jak głowa to lipę...lubię ziołowe herbaty. :) Pozdrawiam super serdecznie. <3

    OdpowiedzUsuń
  6. Kiedyś regularnie piłam czystek i nie wiem czemu przestałam... Muszę zacząć pić go ponownie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Oj nie, jedynie zieloną hebratkę z różnymi dodatkami, ziółka to nie moja bajka :P

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja niestety nie pije - jedynie zieloną herbatę 🙂
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń
  9. ja staram się pić pokrzywę codzienni ! <3 zapraszam również do mnie https://sweeetdreamsx.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  10. Mi napar z bratka pomógł zlikwidować trądzik raz a dobrze :) Obecnie mam w planach powrót do pokrzywy i skrzypu :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Pokrzywę i skrzyp piłam bardzo długo. Nadal mam zapas, więc chyba do tego wrócę:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja kiedyś stosowałam skrzyp i czystek. Fajnie na mnie działaly

    OdpowiedzUsuń
  13. Często sięgam po pokrzywę oraz czystek :)

    OdpowiedzUsuń
  14. O matko, nienawidzę pić ziół. NIe jestem wstanie sie przełamać. Za to bardzo lubię płukać pokrzywą włosy. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Fascynujące jest to, że pielęgnacja zatacza koło i wracamy do tych starych "domowych" sposobów, które stosowały nasze babcie i prababcie :) ja z ziół to piję miętę - strasznie uwielbiam :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Lubię smak herbat ziołowych, dlatego też chętnie wypróbuje herbatę krzemionkową. Regularnie natomiast piję czystek, rumianek i lipę.

    OdpowiedzUsuń
  17. Pokrzywę piję regularnie, korzystnie działa na moje włosy. Czasami piję też miętę, czystek, rumianek ale też mieszanki. :)

    OdpowiedzUsuń
  18. W ziołach jest tyle dobrego, oczywiście warto pić co komu pasuje :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo ciekawy post. Uwielbiam takie wpisy ponieważ jestem fanką naturalnych kosmetyków oraz naturalnych produktów, które mogą wspomóc naszą urodę i zdrowie. Z Twojej listy bardzo często korzystam ze skrzypu oraz pokrzywy. Te dwie roślinki świetnie sprawdzają się w pielęgnacji włosów.

    OdpowiedzUsuń
  20. Z moimi włosami bywa słabo - ja skomplementuję skrzyp w tabletkach :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Czasem piję miętę albo rumianek,a od niedawna czystek :)

    OdpowiedzUsuń
  22. O niektórych ziołach czytałam pierwszy raz. Czystek pijam raz dziennie, choć w sumie to i tak prócz kawy rządzi u mnie zielona herbata...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Pokrzywę i skrzyp polny piłam :-)

    OdpowiedzUsuń
  24. Pokrzywa i skrzyp mogą pomóc w wypadaniu włosów, ale czasem ostatecznością jest peruka na receptę.

    OdpowiedzUsuń
  25. Super wpis. Dzięki i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  26. Niestety nie jestem systematyczna w piciu ziół. Czasami wypiję pokrzywę.

    OdpowiedzUsuń
  27. Kiedyś regularnie piłam pokrzywę, a teraz chyba muszę do tego wrócić. Czystek jest dla mnie nie do przełknięcia.

    OdpowiedzUsuń
  28. Powszechnie wiadomo, że naturalne środki najlepiej działają na ludzką skórę, pozwalając jej odzyskać doskonałą kondycję. Zioła na włosy od Lorem Vit pozwalają zatrzymać ich degradację, wypadanie oraz siwienie, pobudzając je do wzrostu i rozwoju. W sklepie znajdziesz również gotowe mieszanki ziołowe na skórę i paznokcie. Nie wahaj się i już teraz skorzystaj z oferty, a będziesz zachwycony!

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1