Olej z oregano - HIT ostatniego miesiąca - wzmacniacz odporności

14:20

Cześć kochani,

źródłem popularnej przyprawy oregano jest roślina lebiodka pospolita. Najczęściej znajduje ona zastosowanie w naszej kuchni, jest świetnym dodatkiem do pizzy, lecza, pomidorów czy sałatek. Idealnie komponuje się z tymiankiem i bazylią. Olej z oregano pozyskiwany jest z liści lebiodki, które początkowo gotuje się z wodą destylowaną, a następnie skrapla się parę wodną i otrzymuje gotową do oddzielenia ciecz. Przeszedł on wiele naukowych badań z których wynika, że posiada on właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. 
właściwości oleju z oregano

Właściwości oleju z oregano

Olej z oregano głównie wykazuje właściwości korzystne dla układu trawiennego. W jego składzie znajduje się duża zawartość tymolu i karwakrolu, które mają silne właściwości przeciwutleniające. Zawiera także witaminy z grupy B, C i K oraz flawonoidy i minerały. Warto go stosować nie tylko podczas przeziębienia, ale również profilaktycznie. Wzmacnia układ immunologiczny, zwalcza patogeny pochodzenia grzybiczego oraz stosuje się go do odkażania ran. Podczas przeziębienia czy grypy wykorzystuje się go do inhalacji oraz aromaterapii. Jest skuteczny w walce z grzybicą stóp i paznokci. Doskonale odstrasza także komary, zwalcza wszy i robaki. Olejek z oregano jest również naturalnym środkiem regulującym cykl menstruacyjny, łagodzi objawy menopauzy, może wzmagać skurcze macicy dlatego nie należy go używać w ciąży i okresie laktacji. Nie zaleca się również jego podawania dzieciom i osobom z problemami układu pokarmowego.
właściwości oleju z oregano

Dawkowanie oleju z oregano

Olej jak już wcześniej wspomniałam można stosować zewnętrznie oraz wewnętrznie. Należy stosować go ostrożnie i mieć na uwadze jego stężenie, za duża ilość może prowadzić do podrażnienia jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego. Trzeba go rozcieńczać, nie należy stosować go samodzielnie, bezpieczna ilość to 2 krople na szklankę wody (ok.10% olejku reszta herbata, napój, woda). Olej najlepiej łączy się z oliwą z oliwek, możecie np. zrobić do pizzy sos, zamiast świeżego oregano dodać 2 krople. W przypadku ostrych infekcji zaleca się zwiększyć stężenie do 5-7 kropel, kuracje należy stosować do 10 dni. Częste i w nadmiernych ilościach używanie oleju niszczy florę bakteryjną. W zastosowaniu na skórę należy używać go w ilości 1%, można połączyć go z balsamem i innymi olejami.

Jak wybrać dobry olej z oregano?

W sklepach występuje pod postacią oleju nierozcieńczonego bądź już rozcieńczonego (5-20%). Najlepiej oczywiście przed zakupem sprawdzić jego skład. Wiele firm do produkcji oleju wykorzystuje inne rośliny zwane "oregano". Zawsze pamiętajmy, że prawdziwe oregano pochodzi od lebiodki pospolitej Origanum vulgaris bądź innych gatunków takich jak Origanum onites, Origanum minutiflorum. Unikajmy produktów z dzikiego tymianku bądź majeranku, które nie mają wiele wspólnego z prawdziwym oregano.

Stosujecie olej z oregano? :)

Buziaki <3

Zobacz również

24 komentarze

  1. Nie miałam jeszcze okazji próbować tego rodzaju olejku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam pojęcia o istnieniu oleju z oregano, a to ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak! To najlepszy antybiotyk. Ja stosuję ten o najwyższym stężeniu w momentach kiedy czuję, że coś mnie bierze i jestem bardzo zadowolona z działania.

    OdpowiedzUsuń
  4. O ile samo oregano znam i to dobrze 😉
    Tak o oleju pierwszy raz słyszę ☺
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie wpadłabym na to, żeby używać go przy robieniu pizzy ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo mnie zainteresowało. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Lubię oregano jako przyprawę ;-)

    OdpowiedzUsuń
  8. już kiedyś słyszałam o jego wyjątkowych właściwościach:-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Muszę koniecznie wypróbować ten olej u siebie. 😊

    OdpowiedzUsuń
  10. Przyprawy oregano używam, ale o oleju nawet nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Pierwszy raz słyszę o oleju z oregano. Człowiek uczy sie całe życie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie słyszałam jeszcze o tym oleju.

    OdpowiedzUsuń
  13. Oregano używam jedynie jako przyprawę do pizzy. Nie wiedziałam, że występuje w formie oleju :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Amei conhecer ❤️
    Following 😉

    OdpowiedzUsuń
  15. Uwielbiam oregano, dodaję do czego tylko mogę. :D

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie słyszałam o tym olejku, a apropo majeranku - kupiłam ostatnio za grosze maść majerankową i muszę przyznać, że idealnie radzi sobie z przesuszoną skórą dłoni :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja stosuje olej z oregano od listopada, wcześniej go nie znałam ale na studiach na zajęciach z chemii żywności została mi przydzielona prezentacja o oregano, po zagłębieniu się w temu odkryłam jaki on jest super i zakupiłam go :D

    obserwuje :)
    https://milentry-blog.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  18. Świeże oregano lubię i często używam, ale o oleju jeszcze nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń
  19. Oregano używam w postaci przyprawy, a o oleju z nim piersze słyszę (a raczej czytam). :O

    OdpowiedzUsuń
  20. Dawno go już nie stosowałam ♡

    OdpowiedzUsuń
  21. Nigdy nie pomyślałam o oleju z oregano, ale ogólnie nie jest to moja ulubiona przyprawa i średnio za nią przepadam. ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Nie skuszę się na niego, skoro trzeba tak uważać. Moje jelita wariują już przy zdrowym odżywianiu...

    OdpowiedzUsuń
  23. koniecznie muszę sobie taki olejek zrobić

    OdpowiedzUsuń
  24. O muszę sobie przetestować

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1