Hipoalergiczny to znaczy jaki? Poradnik alergika

14:53

Cześć kochani,

termin hipoalergiczny odnosi się nie tylko do kosmetyków, ale również produktów użytku codziennego. Oznacza zmniejszenie i zastąpienie ilości składników i substancji możliwie alergizujących na te które rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Kosmetyk hipoalergiczny nie gwarantuje w 100% braku reakcji alergicznych, nie znajdziemy w nim natomiast substancji, które mają potencjał alergizujący (regulowane przez Unię Europejską). Na opakowaniach żywności często producenci dodają wytłuszczony napis “Produkt może zawierać…”. Jeśli chcemy mieć pewność, że kosmetyk zmniejsza ryzyko alergii najlepiej przed zakupem sprawdzić czy posiada certyfikat AllergyCertified. 

Hipoalergiczny co to znaczy

Działanie kosmetyków hipoalergicznych

Jak już wspominałam na wstępie, nie znajdziecie w nich najpopularniejszych potencjalnych alergenów. Mają za zadanie zapobiegać podrażnieniom skóry oraz łagodzić już powstałe. Dodatkowo kosmetyki hipoalergiczne odbudowują barierę lipidową naskórka i działają ochronnie. Kosmetyki te zazwyczaj wykazują też inne działania dobrane pod względem wieku oraz przeznaczenia. 

Substancje najczęściej alergizujące

Kosmetyk hipoalergiczny nie powinien zawierać barwników, alkoholu, substancji zapachowych, konserwantów oraz parabenów i syntetycznych składników. Do najczęściej uczulających substancji możemy zaliczyć: zapachy (Linalool, Citronellol, Eugenol, Limonene, , Benzyl alcohol, Benzyl benzoate), konserwanty (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butyloparaben), oraz sztuczne barwniki (Para-fenyleno-diaminy (PPD), Para-tolueno-diaminy (PTD), oraz 2-nitro-para-fenylodiaminy (ONPPD). Osoby o skórze wrażliwej powinny unikać także kwasów owocowych AHA oraz olejów mineralnych np. lanoliny, parafiny. Podrażnienia i alergie mogą również wywołać olejki eteryczne m.in. olejek miętowy, cytrynowy, cynamonowy czy też tymiankowy.

hipoalergiczne kosmetyki

Jakie produkty wybierać?

Najlepiej przed użyciem kosmetyku wykonać test skórny. Pierwsze objawy alergii świąd, wysypka najczęściej pojawiają się po 48h. Próbę uczuleniową należy wykonać na suchym fragmencie skóry i zmyć kosmetyk po 24h. Kolejnym ważnym elementem jest już wspomniana analiza składu produktu. Najlepiej, żeby był on jak najkrótszy i wolny od agresywnie działających substancji i kompozycji zapachowych. Pamiętajmy, że równie ważne jest unikanie substancji alergizujących w codziennym życiu. Przy skłonnościach do uczuleń skórnych powinniśmy także zmienić produkty do prania. Warto przy ich wyborze kierować się atestem Instytutu Matki i Dziecka.

Macie problemy z alergią? Sięgacie po produkty hipoalergiczne? 

Zapraszam kochani do odwiedzenia wpisów moich blogowych koleżanek:

  1. Domowy Klimacik
  2. W blasku marzeń
  3. Melka blogerka
  4. Świat Oli
  5. Retro mama
  6. Anszpi
  7. Granivera
  8. Naturalnie Piękna

Zobacz również

21 komentarze

  1. Niestety mam alergika w domu i problem jest mi bardzo dobrze znany.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny wpis. Muszę właśnie unikać niektórych składników jak np. parafina, mięta czy inne, które robią mi bałagan na skórze. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo porządny i przydatny wpis, mega dziekuje

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatne informacje :D Ja lubię używać kosmetyków hipoalergicznych, pomimo że nie jestem alergikiem. Czasami jednak niektóre kosmetyki, źle u mnie działają i wywołują alergię.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobrze wiedzieć jakich składników nie powinny zawierać produkty hipoalergiczne :D
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Przyznam się, że nie do końca wiedziałam jakie przepisy regulują kosmetyki hipoalergiczne.

    OdpowiedzUsuń
  7. Coraz więcej osób cierpi na alergię, ale i coraz więcej produktów pojawia się dla takich osób, więc myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zazdroszczę tym , którzy się borykają z problemami alergicznymi, ja na szczęście nie mam na nic uczulenia, ale za to walczę z trądzikiem ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Fajny poradnik - pisze to alergik. Warto czasami spróbować nowych rzeczy, aby rozwiązać stare problemy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie jestem alergikiem, ale też nie wykluczam, że informacje zawarte w poście kiedyś mi się nie przydadzą, dlatego zapoznałam się z postem z przyjemnością :D

    OdpowiedzUsuń
  10. Na szczęście alergii na nic nie mam

    OdpowiedzUsuń
  11. Jako stary alergik, mogę powiedzieć, że gdy miałam mocne ataki pokrzywki to nawet maści i kremy hipoalergiczne mi nie pomagały. Pomogły tylko zastrzyki i sterydy. Jednak podstawa u każdego alergika to świadomość tego, na co jest się uczulonym, unikać tego jak ognia! Długo trwało, zanim znalazłam u siebie przyczynę alergii.

    OdpowiedzUsuń
  12. Niby nie mam problemów alergicznych, ale niedawno miałam robiony pełny makijaż z rozwiniętym makijażem oka i masakrycznie łzawiłam.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawy wpis bo mało kto zdaje sobie z takich rzeczy sprawę
    Pozdrawiam Kolorowo!

    OdpowiedzUsuń
  14. Interesting post. Thanks for sharing.
    I hope you'll visit my blog soon. Have a nice day!

    OdpowiedzUsuń
  15. Odpukać... do tej pory nie dokuczała mi jeszcze żadna alergia. Mój chłopak jednak jest alergikiem i w jego przypadku muszę uważać na to co kupuję ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Warto wykonać badania, a także skonsultować się z dobrym kosmetologiem, który pomoże nam w doborze odpowiednich dla nas kosmetyków :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Cieszę się że nie jestem alergikiem, wiem ile to problemów i zmian w życiu. Mój brat jak był mały miał mocną alergię na wiele rzeczy i było to uciążliwe

    OdpowiedzUsuń
  18. ciekawy artykuł i fajne pomysły

    OdpowiedzUsuń

Dodając komentarz na blogu przekazujesz mi swoje dane osobowe, które są odpowiednio chronione i pozostają poufne. Twoje dane osobowe nie są przekazywane innym podmiotom trzecim.

Fanpage

Inspiracje

Projekt-bez-tytu-u-1